Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Medyk zaapelował do władz Turcji

Medyk tatarskiego pochodzenia, który pracuje w zakładach metalurgicznych Azowstal w ukraińskim Mariupolu, zwrócił się z apelem do władz Turcji. Tatar z Krymu poprosił o przeprowadzenie misji humanitarnej i uratowanie ostatnich obrońców miasta.

Apel medyka z Azowstalu Apel medyka z Azowstalu Źródło: East News, fot: AP
d448h8p
d448h8p

Tatar z Krymu pracuje w zakładach Azowstal, które aktualnie są atakowane przez rosyjskie wojska. Jego apel skierowany do władz Turcji opublikował portal Ukraińska Prawda.

Rosyjska inwazja. O to poprosił medyk

- Nie pamiętam już, który to dzień wojny. Ludzie umierają tutaj od kul i głodu, a ranni tracą życie z powodu braku lekarstw i fatalnych warunków sanitarnych. Nie mamy już czasu i nie wiem, czy będziemy go mieli jutro. (...) Jesteśmy stale bombardowani z lądu, morza i powietrza. Proszę o zorganizowanie ewakuacji z Azowstalu, w tym również o wyprowadzenie stąd żołnierzy - powiedział Tatar z Krymu w nagraniu adresowanym do tureckich przywódców.

Twórca wideo dodał, że przed wojną był studentem medycyny. - Teraz udzielam pomocy medycznej w Azowstalu, chociaż wcześniej ani razu nie widziałem śmierci. Pracowałem w karetce pogotowia, pomagałem, jak mogłem. Trudno mi patrzeć, jak w 2022 roku ludzie umierają od niegojących się ran czy po prostu z braku antybiotyków - zaznaczył.

d448h8p

Zobacz też: Ekspert o ofensywie Rosjan w Donbasie. "To zbieranina. Walczą w niepełnych składach"

Medyk zwrócił się do przywódców Turcji

"Blisko was (Turcji - przyp. red.), bo tylko przez morze, zabijani są ludzie broniący swego kraju - również kobiety i dzieci. Przecież na nikogo nie napadaliśmy. Ukraina zawsze utrzymywała dobre relacje z Turcją, dlatego wierzę, że jesteście w stanie nam pomóc" - przekazał mężczyzna.

Przypomnijmy, że oblężenie Mariupola przez rosyjskie wojska trwa od początku marca. Od tego czasu w tym regionie ciągle są ostrzały i bombardowania. Sytuacja ludności cywilnej jest katastrofalna. Wstępne szacunki mówią o tym, że zginąć tam już mogło ponad 20 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d448h8p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d448h8p
Więcej tematów