Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Trwa seria pożarów w Rosji. Duży ogień w Kursku [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 72. dzień rosyjskiej inwazji. Do sieci trafiły nagrania oraz zdjęcia, na których widać duży pożar w Kursku. To kolejny z serii pożarów, które od tygodni mają miejsce w Rosji. Pentagon negocjuje zakup nowych systemów uzbrojenia dla Ukrainy - podaje agencja prasowa Ukrinform. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zwrócił się do amerykańskich producentów broni o umożliwienie zakupu nowych systemów uzbrojenia w celu wsparcia ukraińskiej armii. Wpłynęło już około trzystu propozycji. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Do sieci trafiły nagrania, na których widać duży ogień w Kursku Do sieci trafiły nagrania, na których widać duży ogień w Kursku Źródło: Twitter
d3el7zo
d3el7zo
  • • Jak poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, na wschód od Charkowa odbito z rąk Rosjan pięć miejscowości. - Wojsko rosyjskie doznaje poważnych strat w ludziach i sprzęcie - czytamy w komunikacie. 

  • • Na tej wojnie są dwa wyjścia - umrzeć lub zostać rannym; innych opcji nie ma, dlatego trzeba wydostać się stąd wszelkimi sposobami - ocenia w rozmowie z żoną rosyjski żołnierz uczestniczący w inwazji na Ukrainę. Rozmowa została przechwycona przez ukraiński wywiad wojskowy (GUR).

  • • Dramatyczna sytuacja w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim. Miasto zostało niemal otoczone przez Rosjan.

  • • Rosyjskie siły pogwałciły zawieszenie broni i ostrzelały samochód wykorzystywany do ewakuacji ludzi z obleganych zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. Jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych - poinformowały w piątek władze miasta. 

  • • Wciąż niepotwierdzone są informacje o trafieniu przez Ukraińców rosyjskiej fregaty "Admirał Makarow". W sieci pojawiło się nagranie rzekomo przedstawiające płonący okręt.  - Widzieliśmy doniesienia o ukraińskim uderzeniu na rosyjską fregatę i przyglądaliśmy się temu przez cały dzień, ale nie możemy potwierdzić tych informacji - powiedział w piątek rzecznik Pentagonu John Kirby.

  • • Pentagon negocjuje zakup nowych systemów uzbrojenia dla Ukrainy - podaje agencja Ukrinform. 

  • • Do sieci trafiły nagrania, na których widać duży ogień w Kursku.
Trwa łączenie
23:52, 06.05.2022
23:45, 06.05.2022

Do sieci trafiły nagrania oraz zdjęcia z dużego pożaru w Kursku.

23:36, 06.05.2022
23:20, 06.05.2022

Zastępca sekretarza obrony poinformował też, że równolegle podpisywane są umowy na dostawy istniejących systemów uzbrojenia na Ukrainę. Podpisano kontrakt na produkcję i wysyłkę dronów bojowych Switchblade na Ukrainę na kwotę 17,8 mln USD - przypomina Ukrinform.


Trwają zamówienia na zakup dodatkowych systemów Stinger i powiązanych komponentów. Umowa ma wejść w życie pod koniec maja. Ponadto realizowane są dostawy nowych partii systemów przeciwpancernych Javelin.

23:16, 06.05.2022

"Podczas gdy pracujemy nad złagodzeniem ograniczeń łańcucha dostaw, przyspieszeniem linii produkcyjnych i uruchomieniem nowych kontraktów, poprosiliśmy również producentów o wprowadzenie opcji dla nowych systemów, które mogą spełnić cele strategiczne" - powiedział rzecznik Pentagonu cytowany przez Ukrinform.

23:09, 06.05.2022

Departament Obrony USA zwrócił się do amerykańskich producentów broni o udostępnienie opcji zakupu nowych systemów uzbrojenia w celu wsparcia Sił Zbrojnych i wpłynęło już około trzystu propozycji. 


Poinformował o tym w piątek zastępca sekretarza obrony USA ds. zamówień i zaopatrzenia William Laplante - podaje korespondent Ukrinformu.

23:02, 06.05.2022

Pentagon negocjuje zakup nowych systemów uzbrojenia dla Ukrainy - podaje agencja Ukrinform.

22:28, 06.05.2022

W niedzielę i poniedziałek w Berlinie planowanych jest ponad 50 manifestacji i wydarzeń upamiętniających kapitulację Niemiec 77 lat temu.


"Po raz kolejny nasza policja staje przed wyzwaniem" - powiedziała w kontekście obchodów cytowana przez "Bild" senator ds. wewnętrznych Berlina Iris Spranger. Dodała, że "jest to sytuacja pełna wyzwań". Podkreśliła, że "nie wolno dać ani milimetra miejsca na poparcie wojny napastniczej (na Ukrainie)".


Politycy z niepokojem oczekują niedzieli i poniedziałku. "Możemy mieć tylko nadzieję, że to nie 'Nocne wilki', parady samochodów (z poparciem dla Rosji - PAP) i inni putiniści będą kształtować krajobraz miasta 8 i 9 maja, ale rosyjscy, ukraińscy i białoruscy przeciwnicy wojny i obrońcy praw człowieka, którzy również zarejestrowali demonstracje" - powiedział "Bildowi" berliński polityk partii CDU Stefan Evers. "Tak czy inaczej, 8 maja CDU Berlin pokaże swoje barwy przeciwko wojnie" - dodał.

22:26, 06.05.2022

Do stolicy Niemiec przyjechało na razie "osiemnastu budzących postrach motocyklistów" - informuje "Bild". Według informacji gazety w poniedziałek, kiedy planowane jest złożenie wieńca pod pomnikiem żołnierzy radzieckich, ma tam być 150 motocykli i aut.

22:25, 06.05.2022

Do Berlina przyjechały pierwsze "Nocne Wilki" - pisze w piątek dziennik "Bild". Członkowie nacjonalistycznego klubu są uważani za gang motocyklowy Putina. Chcą wziąć udział w obchodach rocznicy kapitulacji Niemiec w II wojnie światowej.

22:22, 06.05.2022

Morawiecki ocenił, że kolejne groźby Kremla, dotyczące użycia broni jądrowej, ponownego ataku na Kijów, włączenia się do wojny Białorusi pokazują tylko słabość Rosji, która liczyła na szybkie zwycięstwo na Ukrainie, ale się przeliczyła. Uzupełnił, że należy jednak zdawać sobie sprawę z rosyjskiej brutalności oraz doktryny wojskowej i w związku z tym "liczyć się ze wszystkimi możliwościami".

22:13, 06.05.2022

Morawiecki przypomniał, że odpierająca rosyjską inwazję Ukraina podkreśla znaczenie pomocy militarnej. Na pytanie o polski udział w pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy premier zaznaczył, że do tej pory Polska przekazała Ukrainie broń o wartości 1,6-1,7 mld dolarów.


"Otrzymali od nas wiele rodzajów broni. Udzieliliśmy hojnej i szerokiej pomocy biorąc pod uwagę jak wiele rodzajów uzbrojenia dostarczamy na Ukrainę, od czołgów po różnego rodzaju pociski przeciwlotnicze" - wyliczył Morawiecki.

22:11, 06.05.2022

Rosja to kraj totalitarny, o nacjonalistycznym, imperialnym nastawieniu, który dopuszcza się ludobójstwa na Ukrainie - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla stacji Euronews wyemitowanym w piątek. - Po czymś takim nie może być powrotu do normalnych relacji z Rosją - podkreślił.

22:00, 06.05.2022

Część dużych miast Ukrainy ogłosiła wydłużoną godzinę policyjną obowiązującą 9 maja przez cały dzień, m.in. w obawie przed możliwymi atakami wojsk rosyjskich. Taką godzinę policyjną zapowiedziały władze Iwano-Frankowsk, Zaporoża i Odessy. W Kijowie takich środków ostrożności nie będzie, ale policja prowadzić będzie na ulicach wzmożone patrole. Ministerstwo obrony Ukrainy informowało wcześniej, że oczekuje prowokacji ze strony wojsk rosyjskich bądź nasilenia ostrzałów w związku z 9 maja.

21:59, 06.05.2022

- Te dni, symboliczne dla rosyjskiego agresora, działają jak czerwona płachta na byka. Tak więc, jesteśmy gotowi, by przeciwdziałać grupom dywersyjnym i innym elementom kryminalnym, które mogą się uaktywnić w tych dniach - powiedział wiceszef MSW Ukrainy Jewhen Jenin. Dodał następnie, że władze otrzymują doniesienia o prawdopodobnych ostrzałach terenów cywilnych. - Zwracam się do każdego mieszkańca Ukrainy: nie lekceważcie sygnałów alarmów przeciwlotniczych - powiedział Jenin, cytowany przez serwis Ukraińska Prawda. 

21:58, 06.05.2022

MSW Ukrainy oświadczyło w piątek, że przed 9 maja, obchodzonym w Rosji jako Dzień Zwycięstwa w rocznicę zakończenia II wojny światowej, spodziewa się uaktywnienia dywersantów i innych "elementów kryminalnych" i prowadzi operacje, by zapobiec prowokacjom. 

21:48, 06.05.2022

- Kolejne groźby Rosji, dotyczące użycia broni jądrowej, ponownego ataku na Kijów, włączenia się Białorusi do wojny, pokazują tylko słabość Rosji, która liczyła na szybkie zwycięstwo na Ukrainie, ale się przeliczyła - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla stacji Euronews. -  Wierzę, że nie dojdzie do tego, że wojna rozleje się na kolejne kraje - zaznaczył Morawiecki. - Wierzę, że (Rosja) zastanowi się dwa i trzy razy przed podjęciem dalszych agresywnych kroków, ale nikt nie wie jak rozwinie się sytuacja, ponieważ tak naprawdę wszystko rozgrywa się w głowach przywódców Kremla - mówił.  

21:46, 06.05.2022

- Ale nawet taka suma pieniędzy nie jest wystarczająca. Nie zaspokoi ogromnych potrzeb Ukrainy, biorąc pod uwagę toczącą się tam okrutną wojnę. Dlatego nasza aktywność i skuteczność w tej dziedzinie (niesienia pomocy Ukrainie - PAP) jest tak bardzo ważna  - stwierdził premier Morawiecki.

21:46, 06.05.2022

Konferencja Darczyńców dla Ukrainy, która odbyła się w czwartek w Warszawie, była wielkim sukcesem - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie wyemitowanym przez stację Euronews w piątek. Podkreślił, że na pomoc humanitarną dla Ukrainy zebrano ponad 6 mld dolarów - więcej niż oczekiwano. 

21:39, 06.05.2022

"25. Brygada Ukraińśkiej Armii niszczy rosyjski konwój z amunicją, gdzieś na wschodzie" - informuje serwis Tpyxa News.


21:36, 06.05.2022

Wołodymyr Zełenski w przemowieniu do ekspertów Królewskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych Chatham House stwierdził, że warunkiem wznowienia rozmów z Rosją jest wycofanie wojsk rosyjskich na pozycje sprzed 24 lutego, czyli sprzed rozpoczęcia inwazji na Ukrainę.

21:32, 06.05.2022

Moskiewski sąd nakazał aresztowanie - zaocznie - Aleksandra Newzorowa.

Newzorow, wybitny rosyjski dziennikarz, jest oskarżany o rozpowszechnianie fałszywych informacji o tym, co Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie. Śledztwo przeciwko niemu wszczęto, gdzi dziennikarz poinformował na swoim kanale YouTube, o zbombardowaniu przez Rosjan szpitala położniczego w Mariupolu. Newzorow wraz z żoną przebywa w Izrelu.

21:28, 06.05.2022

Rosyjskie MSZ poinformowało w piątek, że wezwało ambasador Wielkiej Brytanii w Rosji Deborah Bronnert i ostro zaprotestowało w związku z nowymi sankcjami Wielkiej Brytanii wobec rosyjskich mediów. Ministerstwo zapowiedziało w oświadczeniu, że Rosja będzie nadal reagowała "surowo i zdecydowanie” na wszystkie sankcje nałożone przez Londyn - informuje Sky News.

21:25, 06.05.2022

Szef MSZ Ukrainy spotkał się w Kijowie z grupą europarlamentarzystów. Wezwał ich do przyspieszenia działań w sprawie integracji Ukrainy z UE. "Mieszkańcy UE popierają to. Czas, by europejscy przywódcy odłożyli na bok obawy i poczynili wielkie kroki w kształtowaniu przyszłości Europy" - napisał na swoim profilu na Twitterze Dmytro Kułeba. 

21:16, 06.05.2022

Wicepremier UkrainyIrynaWereszczuk zarzuciła wojskom rosyjskim, że nie respektują wstrzymania ognia na czas ewakuacji ludzi z Mariupola. - Przez cały dzień kolumna musiała stać koło Azowstalu, dochodziło tam do walk i innych prowokacji. Wróg stale naruszał reżim przerwania ognia - oświadczyła Wereszczuk. Z tego powodu - dodała - "ewakuacja odbywała się bardzo wolno" i kolumna nie zdołała zabrać ludzi z innego punktu Mariupola. 

21:09, 06.05.2022

Szef Odeskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Maksym Marczenko poinformował, że wieczorem Rosjanie po raz kolejny przeprowadzili atak rakietowy na miasto. Na szczęście nie ma ofiar.

20:59, 06.05.2022

Dziennikarz "The Kyiv Independent: zaprezentował na swoim profilu mapkę z miejscowościami wyzwolonymi przez ukraińską armię. " Rosja traci swoje pozycje artyleryjskie pod Charkowem i myślę, że nie może sobie pozwolić na przesunięcie wojsk z Izium w celu powstrzymania ukraińskiej kontrofensywy. Myślę, że w najbliższym czasie zobaczymy wojska Ukrainy zbliżające się do granicy z Rosją" - napisał.


Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3el7zo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3el7zo
Więcej tematów