RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. Kolejne wybuchy na Krymie. "Jasne błyski" nad Eupatorią [RELACJA NA ŻYWO]

Piątek to 177. dzień brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę. Wieczorem na Krymie znów słychać było wybuchy. Na niebie nad miastem Eupatoria pojawiły się "jasne błyski". Wybuchy przeraziły mieszkańców miasta. Okupacyjne władze półwyspu natychmiast zaczęły uspokajać obywateli, że zadziałała obrona przeciwlotnicza. Tymczasem w rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem Władimir Putin zgodził się na wysłanie misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - poinformował w piątek Pałac Elizejski. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Wojna w Ukrainie. Kolejne wybuchy na Krymie. "Jasne błyski" nad Eupatorią [RELACJA NA ŻYWO]
Wojna w Ukrainie. Kolejne wybuchy na Krymie. "Jasne błyski" nad Eupatorią [RELACJA NA ŻYWO]
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Wojciech Rodak

18.08.2022 | aktual.: 19.08.2022 22:57

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Kończymy kolejną relację dotyczącą wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. Najnowsze informacje znajdziesz TUTAJ.

"Widzimy Cię! Ukraińcy zebrali 20 mln dolarów, aby obserwować rosyjskich okupantów palących niedbale na nielegalnym moście nad Cieśniną Kerczeńską. Jak wiadomo, palenie w miejscach publicznych na Ukrainie jest zabronione" - poinformowało na swoim profilu na Twitterze ukraińskie ministerstwo obrony. 

Rurociągi są potrzebne Rosji tylko do tego, żeby dostarczać do Europy problemy, a nie pomagać w dostarczaniu gazu – oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Zełenski nawiązał do zapowiedzi Gazpromu, że od 31 sierpnia jedyna działająca turbina rurociągu Nord Stream 1 zostanie zatrzymana na trzy dni w celu kontroli technicznej i dlatego nie będzie w tym okresie dostaw gazu do Niemiec.

 - Im dłużej państwo-terrorysta będzie pozostawał na europejskim i światowym rynku energetycznym, tym dłużej nie będzie na nim stabilności, a im szybciej wszyscy w Europie przygotują swoje systemy energetyczne do funkcjonowania w ogóle bez żadnych dostaw nośników energii z Rosji, tym szybciej będą mogli spokojnie przetrwać każdą zimę - oznajmił prezydent Ukrainy.

Indonezja będzie gospodarzem tegorocznego szczytu G20, który w listopadzie odbędzie się na wyspie Bali. W piątek doradca prezydenta Indonezji powiedział, że w szczycie wezmą udział zarówno prezydent Rosji Władimir Putin, jak i chiński przywódca Xi Jinping.  -  Rosja nie ma moralnego prawa zasiadać w G20, podczas gdy jej agresja na Ukrainie trwa. Z zadowoleniem przyjmujemy wysiłki Indonezji, aby zapewnić, że skutki wojny Rosji będą rozważane podczas spotkań G20, jak również sugestie, że Ukraina może być reprezentowana przez prezydenta Zełenskiego na szczycie przywódców G20 - oświadczył rzecznik brytyjskiego MSZ.  

Wołodymyr Zełenski dziękuje Stanom Zjednoczonym za kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. "Podjęliśmy kolejny ważny krok w pokonaniu agresora" - wskazał przywódca.

Po niemal sześciu miesiącach od inwazji na Ukrainę rosyjska gospodarka, mimo najostrzejszych jak dotychczas sankcji, trzyma się lepiej niż można było się spodziewać, ale nie znaczy to, że te sankcje nie działają - pisze w piątek dziennik "Financial Times".

Wybuchy w Sewastopolu nie ustają.

Ratownicy wydobyli już ciała 15 zabitych spod gruzów zniszczonego przez Rosję trzypiętrowego budynku mieszkalnego w dzielnicy Sałtów w Charkowie - podała ukraińska agencja Ukrinform.

Kolejne nagranie z Krymu. Tym razem "błyski" nad Sewastopolem.

Pilne

Kolejne wybuchy na Krymie. Pod wieczór na niebie nad miastem Eupatoria pojawiły się "jasne błyski". Wybuchy przeraziły mieszkańców miasta. Okupacyjne władze półwyspu natychmiast zaczęły uspokajać obywateli, że zadziałała obrona przeciwlotnicza - podaje Kanał 24.

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie samolotu wypełnionego rannymi rosyjskimi żołnierzami. 

W ocenie Pentagonu sytuacja na froncie wojny z Rosją może zmienić się na korzyść Ukrainy w pierwszej połowie września, a wyzwolenie części obwodu chersońskiego z miastem Chersoń i terenów na wybrzeżu Morza Azowskiego jest realne do stycznia 2023 roku - ocenił w piątek ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow w telewizji Kanał 24.


- Gdy spojrzymy na mapę z zaznaczonym przebiegiem linii frontu z 10 lipca i 14 sierpnia, to zobaczymy, że te linie praktycznie się na siebie nakładają. Front ustabilizował się, rosyjskie wojska nie dokonały właściwie żadnych postępów w ciągu ostatniego miesiąca - oświadczył Żdanow, powołując się na źródła w amerykańskim resorcie obrony.


Jak dodał, analitycy z USA zgadzają się z ukraińskimi ocenami, że "do końca roku możliwe jest zakończenie aktywnej fazy wojny", ale całkowite zaprzestanie działań zbrojnych i przyjęcie porozumienia pokojowego to kwestia bardziej odległej przyszłości. - Niestety (Pentagon) prognozuje, że stanie się to dopiero jesienią 2023 roku - powiedział ekspert.

Obrońcy ukraińskiego nieba.

Kolejny rosyjski bezzałogowy statek powietrzny Orlan-10 został dziś zneutralizowany przez siły ukraińskie.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz złożył ostatnią obietnicę dostarczenia Ukrainie broni na początku czerwca i od tego czasu zapanowała cisza. Jak dowiaduje się „Welt”, w ostatnich tygodniach ukraińscy dyplomaci wielokrotnie zwracali się do rządu federalnego o większe ilości ciężkiego uzbrojenia. 


 "Nasze prośby były zawsze rejestrowane i spisywane (przez Urząd Kanclerski – red.). Ale to jak dotąd nie przyniosło żadnego efektu" – stwierdzili przedstawiciele ukraińskiego rządu w rozmowie z "Welt". Niemiecki resort obrony tłumaczył, że "Bundeswehra sama potrzebuje sprzętu, ponieważ Niemcy muszą wywiązywać się z zobowiązań sojuszniczych na wschodniej flance NATO".


"Tym argumentem Scholz już wiosną odwlekał dostawy ciężkiej broni na Ukrainę" – przypomina „Welt”. Nie zgadza się z tym brytyjski wiceminister obrony James Heappey, którego zdaniem "bezpieczeństwo sojuszu nie jest zagrożone przez niemieckie dostawy dla Kijowa".


Niemieckie ministerstwo obrony odpowiedziało na pytania "Welt", że "jest w kontakcie ze stroną ukraińską na wielu płaszczyznach", a celem resortu jest "zapewnienie Ukrainie jak najlepszego wsparcia w walce z rosyjskim agresorem".



Reportaż BBC o ukraińskich żołnierzach-operatorach dronów. Zdjęcia wykonane pod Chersoniem na południu Ukrainy.

Rosjanie rozpoczęli wyburzanie zrujnowanych bloków w Mariupolu.   

Wczoraj donoszono o pożarze w rosyjskiej bazie lotniczej Belbek na Krymie. Tymczasem ze zdjęć satelitarnych obiektu, wykonanych dziś rano, wynika, że jest ona nieuszkodzona.

Pentagon ogłosił w piątek 19. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 775 mln dolarów. 


W skład transzy wchodzi nieujawniona liczba rakiet do systemów artylerii rakietowej HIMARS i M270, kolejne pociski przeciwradarowe AGM-88 HARM, 16 holowanych haubic kalibru 105 mm wraz z 36 tys. sztuk amunicji, 1 tys. pocisków przeciwpancernych TOW oraz kolejny tysiąc Javelinów.


Dodatkowo USA wyślą też sprzęt do usuwania min oraz pojazdy o zwiększonej odporności na miny typu MRAP i 15 dronów rozpoznawczych ScanEagle, które mają pomóc w namierzaniu celów dla ukraińskiej artylerii.


Jak powiedział przedstawiciel Pentagonu, broń ta jest przygotowana pod potrzeby ukraińskich wojsk, zwłaszcza na południu kraju.



Od 1 września mężczyźni podlegający służbie wojskowej będą mogli wyjeżdżać w trwające nie dłużej niż siedem dni zagraniczne delegacje pod kilkoma warunkami. Jednym z nich jest złożenie zastawu w wysokości 200 tys. hrywien (ok. 26 tys. złotych) - poinformowało w piątek Ministerstwo Gospodarki Ukrainy.


Resort gospodarki podał, że razem z Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy opracował i od 1 września wprowadza w życie eksperymentalny program E-delegacja, który pozwala osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą oraz przedsiębiorstwom przy zachowaniu szeregu warunków wysyłać w krótką delegację zagraniczną mężczyzn, którzy w chwili obecnej nie mogą opuszczać kraju z powodu wojny.


Obecnie bez przeszkód mogą wyjeżdżać za granicę osoby niepełnoletnie, kobiety oraz mężczyźni w wieku powyżej 60 lat. Mężczyźni w przedziale wiekowym 18-60 lat mogą wyjeżdżać tylko wówczas, gdy mają zaświadczenie o niezdolności do służby wojskowej lub mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Źródła: Twitter, Facebook, BBC Ukraina, Ukrainska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram