Wojna w Ukrainie. Azowstal miejscem kolejnych rozmów? Niespodziewana propozycja [RELACJA NA ŻYWO]
Trwa 60. dzień inwazji na Ukrainę. Doradca prezydenta Zełenskiego przekazał wieczorem, że Ukraina zaproponowała "specjalną" rundę negocjacji z Rosją, która miałaby się odbyć w pobliżu huty Azowstal w Mariupolu. To strategiczne miasto oblężone jest od początku marca. Rozmowy miałaby dotyczyć losu cywilów i żołnierzy ukraińskich wciąż uwięzionych w mieście. Strona rosyjska jeszcze nie odpowiedziała. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji.
- • Ukraina zaproponowała w niedzielę "specjalną” rundę negocjacji z Rosją, która miałaby się odbyć w cieniu huty Azowstal w Mariupolu. Rozmowy miałyby dotyczyć cywilów i żołnierzy ukraińskich wciąż uwięzionych w mieście - przekazał doradca prezydenta Ukrainy, cytowany przez agencję Reutera.
- • Władimir Putin po zatopieniu krążownika "Moskwa" miał stracić zainteresowanie dyplomatycznymi wysiłkami zmierzającymi do zakończenia wojny z Ukrainą, a zamiast tego "wydaje się być nastawiony na zajęcie jak największej części ukraińskiego terytorium" - pisze "Financial Times".
- • Rosyjskie wojska zorganizowały prowokację w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - czołgi najeźdźcy, oznaczone ukraińskimi flagami, ostrzelały miejscowość Hrozowe w okupowanej przez Rosjan części regionu - przekazało dowództwo operacyjne "Południe".
- • Rosja rozlokowała 60 km od ukraińskiej granicy wyrzutnie pocisków Iskander - podał w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Zwycięstwo Emmanuela Macrona w wyborach prezydenckich we Francji oznacza mniejsze wpływy Rosji w UE - oceniają w niedzielny wieczór portugalskie media, podkreślając, że w sytuacji jego porażki prezydent Rosji Wladimir Putin mógłby zdobyć ważny przyczółek na Zachodzie Europy.
Podczas krajowej konferencji liberalnej partii FDP jej lider Christian Lindner zadeklarował poparcie dla dostaw ciężkiej broni do Ukrainy. Zastrzegł jednak, że istnieją pewne "ograniczenia" - informuje portal tygodnika "Spiegel". Sprecyzował, że dostway nie mogą zagrażać "własnemu bezpieczeństwu" Niemiec, ani "zdolności obronnej terytorium NATO". - To ogranicza nasze możliwości - zauważył.
Christian Lindner bronił kanclerza Olafa Scholza przed krytyką polityki wobec Ukrainy i zapewniał o swoim poparciu. - Olaf Scholz jest odpowiedzialnym liderem, który dokładnie ocenia sytuację i na tej podstawie podejmuje decyzje - powiedział Lindner. - Kanclerz federalny cieszy się zaufaniem FDP, a także jej grupy parlamentarnej w niemieckim Bundestagu - zaznaczył.
"Rosja planuje zainscenizowane referendum w południowym mieście Chersoń, mające na celu uzasadnić jego okupację. Miasto to jest kluczowe dla rosyjskiego celu, jakim jest stworzenie korytarza lądowego do Krymu i zdominowanie południowej Ukrainy. Rosja już wcześniej przeprowadziła nielegalne referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej w 2014 r., aby wstecznie usprawiedliwić zajęcie półwyspu" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej resortu obrony Wielkiej Brytanii.
"Wybory w samej Rosji są naznaczone zarzutami o fałszowanie głosów i uniemożliwienie startu w nich znaczącym postaciom opozycji" - dodali brytyjscy analitycy.
Alaksandr Łukaszenka przemówił do zebranego w białoruskiej cerkwi ludu, co transmitowała m.in. państwowa, reżimowa telewizja. Jego słowa wywołały olbrzymie zdziwienie. Dyktator wspomniał m.in.o Polsce.
Powiązane tematy:
"Minęły dwa miesiące heroicznego ogólnonarodowego oporu Ukrainy wobec rosyjskiej agresji. Jestem wdzięczny prezydentowi USA i ludziom z USA za przywództwo we wspieraniu Ukrainy. Dziś naród ukraiński jest zjednoczony i silny, a ukraińska i amerykańska przyjaźń oraz partnerstwo są silniejsze niż kiedykolwiek!" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odpowiadając na wcześniejsze słowa Joe Bidena.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken przybył do Kijowa, rozpoczęła się jego rozmowa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - podał w niedzielę wieczorem jeden z doradców Zełenskiego, cytowany przez agencję Reutera.
Prezydent Ukrainy zapowiedział wizytę Blinkena, a także szefa Pentagonu Lloyda Austina podczas sobotniej konferencji prasowej na jednej ze stacji kijowskiego metra.
Spotkanie ukraińskiego przywódcy z Blinkenem to jego pierwszy bezpośredni kontakt z amerykańskim politykiem tak wysokiego szczebla od początku rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj (24 lutego).
Poruszające zdjęcie z Mariupolu zamieściła dziennikarka śledcza Tanja Kozyrewa. "Roczne dziecko w "pieluszce" wykonanej z plastikowej torby. To prawdziwa historia ze schronu huty Azovatal w Mariupolu, gdzie nie pozostały żadne pieluchy. Procter&Gamble, kiedy przestaniecie zarabiać w Rosji i zaczniesz dbać o najsłabszych na Ukrainie?" - zapytała.
Amerykańska delegacja prowadzi już rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
Sekretarz stanu USA Anthony Blinken i sekretarz obrony Lloyd Austin są już w Kijowie.
Rosja straciła już podczas wojny z Ukrainą 90 proc. najlepszych wojsk powietrznodesantowych i ponad 2/3 pocisków o wysokiej precyzji rażenia - poinformował w niedzielę na antenie telewizji Ukraina 24 szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew. Szacunki Grozewa przytoczyły agencja UNIAN i portal liga.net.
Okupanci dali matce czas do poniedziałku na zapłacenie wspomnianej sumy, grożąc, że jeśli tego nie zrobi, jej syn będzie stracony i zostanie to nagrane na wideo.
Ołeksij walczył w 109. brygadzie obrony terytorialnej w obwodzie donieckim.
Rosyjscy okupanci żądają 5 tys. euro od matki z Mariupola za pozostanie przy życiu jej syna, który jest jeńcem wojennym – poinformował w niedzielę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.
"Dziś do znanej mariupolanki, działaczki w sferze kina i telewizji dziecięcej, twórczyni festiwalu kina dziecięcego KyTy, Olgi Nowikowej z profilu jej syna zatelefonowali rosyjscy żołnierze, którzy powiedzieli, że pojmali jej syna Ołeksija i żądają 5 tys. euro za zachowanie jego życia" – napisał Andriuszczenko.
Cztery osoby zginęły, a 11 odniosło w niedzielę obrażenia na skutek ostrzałów przez siły rosyjskie różnych miejscowości w obwodzie charkowskim – poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow w telewizji.
Szef Połtawskiej Obwodowej Administracji Państwowej Dmitrij Łunin przekazał, że 9 rosyjskich rakiet uderzyło już dziś wieczorem w infrastrukturę Krzemieńczuka.
W odległości 50 km od Krzemieńczuka doszło do kolejnej eksplozji.
– Zaprosiliśmy Rosjan do przeprowadzenia specjalnej rundy rozmów na miejscu tuż pod murami Azowstalu – powiedział Ołeksij Arestowicz, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez AFP. Rozmowy w pobliżu huty stali stanowiłyby dramatyczne i symboliczne tło, ponieważ miejsce to jest ostatnią twierdzą sił ukraińskich w strategicznym porcie.
Jak podkreśliła, kolonie te nie zostały przeprofilowane w obozy jenieckie, co stanowi naruszenie konwencji genewskiej z 1949 r. o traktowaniu jeńców wojennych.
Według podanych przez nią informacji, półtora miesiąca temu więźniów z dwóch kolonii karnych na południu Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą przesiedlono do kolonii w Rostowie nad Donem i obecnie w obu - w Zwieriewie i w Kamieńcu Szachtyńskim – umieszczani są ukraińscy jeńcy wojenni.
Źródła: unian.ua, ukrinform.ua, reuters.com, pravda.com.ua, 24tv.ua, BBC News, CNN, PAP, Twitter, Facebook, Telegram
WP Wiadomości na: