Wojna w Ukrainie. Do Polski przybyło ponad 670 tys. uchodźców
Od początku wojny w Ukrainie do Polski przybyły 672 tys. uchodźców. 10 proc. to obywatele innych krajów niż Ukraina. Mowa o studentach i osobach legalnie pracujących w kraju naszych sąsiadów - wynika z najnowszych danych MSWiA.
W piątek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podało informację na temat liczby uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Polsce. Od początku wojny w Ukrainie do Polski przybyły ponad 672 tys. osób.
- To na pewno nie będzie milion, może być znacznie więcej. Pomagamy wszyscy niezależnie od tego, czy mają ważne dokumenty - zaznaczała w Radiu Plus rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska.
Większość to Ukraińcy
Według szacunków Straży Granicznej, 90 proc. uchodźców przybyłych do Polski to obywatele Ukrainy. - Pozostali to obywatele niemal wszystkich krajów świata. Pracujący legalnie i studiujący w Ukrainie. Nie mamy żadnych potwierdzeń, że te osoby wcześniej przebywały na Białorusi. Jeżeli ktoś nie posiadał dokumentów, prowadzimy weryfikację. Każda osoba, która wjeżdża, jest kontrolowana - wyjaśniała Michalska.
Według rzeczniczki Straży Granicznej, każdej doby do Polski przybywa ok. 100 tys. uchodźców.
Granica polsko-białoruska. "Przyspieszamy budowę zapory"
Michalska była też pytana o sytuację na granicy polsko-białoruskiej. - Widzimy, że ciągle pojawiają się nowe osoby, nowe narodowości. 90 proc. z nich na Białoruś dostało się drogą lądową z Rosji. Mamy tam cały czas oddelegowanych funkcjonariuszy, mamy wsparcie wojska i policji. Wiemy, że taka próba zdestabilizowania polskiej granicy byłaby korzystna dla Putina - przekonywała.
Straż Graniczna poinformowała też o dalszych pracach przy budowie zapory. - Przyspieszamy budowę. Z tego, co mówią wykonawcy, czerwcowy termin ukończenia inwestycji jest realny. Poprosiliśmy wykonawców, aby zwiększyli tempo prac. Będą one się toczyły w niedziele, a w ciągu tygodnia zostaną one wydłużone do późnych godzin nocnych - dodała Michalska.
Źródło: Radio Plus