BBC: Pięć scenariuszy końca wojny w Ukrainie. "Większość ponura"
Serwis BBC News opublikował analizę dotyczącą możliwego rozwoju wypadków, które doprowadzą do zakończenia działań wojennych w Ukrainie. "Niestety, większość z nich jest ponura" - nie ukrywają autorzy opracowania.
04.03.2022 | aktual.: 04.03.2022 12:40
Brytyjski nadawca publiczny przedstawił pięć wariantów dotyczących możliwego rozwoju sytuacji w Ukrainie. Jakie są możliwe rozwiązania? - pyta i odpowiada jednocześnie BBC.
Najbliższa przyszłość jest niepewna i trudna do przewidzenia, a rozważania nadawcy są mało optymistyczne.
Krotka wojna
W jednym z zakładanych przez Brytyjczyków scenariuszy wojna w Ukrainie szybko się skończy. Wiązałoby się to z szybkim postępem wojsk rosyjskich i szeroko zakrojonymi atakami na ludność cywilną, które złamałyby ukraiński opór - pisze BBC. Żeby taki scenariusz miał się spełnić, Moskwie musiałaby się udać operacja zajęcia Kijowa i zainstalowanie na Ukrainie marionetkowego gabinetu sterowanego z Kremla.
Zobacz też: Wojna w Ukrainie. Ekspert: "Rosja zawsze będzie nastawiona mocarstwowo"
Długa wojna
Inny z rozpatrywanych przez BBC wariantów zakłada, że rosyjska inwazja ugrzęźnie i przeobrazi się w długotrwałą wojnę. Siły agresora utykają przez problemy logistyczne, niskie morale i nieudolne dowodzenia. Zajęcie Kijowa byłoby bardzo krwawe, walka o każdy kąt miasta przypominałaby walki o Grozny - prognozują Brytyjczycy. Scenariusz ten zakłada, że Rosjanie mieliby jednak potężne problemy z okupacją Ukrainy, co w końcu doprowadziłoby do wycofania się wykrwawionej armii na wzór radzieckiej porażki w Afganistanie.
Wojna w całej Europie
Trzecia brana przez BBC pod uwagę opcja zakłada rozszerzenie się konfliktu na skalę europejską. Zdaniem brytyjskiego nadawcy, aby do tego doszło, Władimir Putin musiałby się zdecydować na uderzenie na inne wchodzące kiedyś w skład Związku Radzieckiego republiki niebędące członkami NATO. Jest jeszcze inna możliwość: "Prezydent Rosji mógłby uznać, że dostawy broni z Zachodu dla sił ukraińskich są aktem agresji, który uzasadnia odwet" - pisze BBC.
Dyplomacja
Rozwiązanie dyplomatyczne - to najbardziej pożądana opcja, które położyłoby kres wojnie w Ukrainie - piszą Brytyjczycy.
Putin traci władzę
Brytyjczycy biorą pod uwagę jeszcze jeden scenariusz. Odsunięcie Putina od władzy. Profesor Sir Lawrence Freedman, emerytowany wykładowca studiów wojennych w Kings College w Londynie, napisał w tym tygodniu: "Obecnie jest równie prawdopodobne, że dojdzie do zmiany reżimu w Moskwie, jak i władz w Kijowie" - przytacza słowa naukowca BBC.
"Relacje Rosji ze światem zewnętrznym będą inne. Europejskie podejście do bezpieczeństwa ulegnie zmianie. Liberalny, oparty na zasadach międzynarodowych porządek być może właśnie odkrył na nowo, po co w ogóle powstał" - podsumowuje BBC News swoją analizę.