Wojna w mapach Google. Dodano panoramy zniszczonych miast
Google postanowiły dodać do swoich map panoramy zniszczonych ukraińskich miast. W aktualizacji pojawiły się miejsca m.in. z Irpienia, Buczy, Borodzianki czy Hostomla, które najbardziej ucierpiały podczas próby zdobycia przez Rosjan ukraińskiej stolicy.
Panoramy wykonano za pomocą drona. Zdjęcia ukazują skalę zniszczenia ukraińskich miast, które były okupowane przez Rosjan. Panoramy wykonano m.in. w Irpieniu w obwodzie kijowskim. Widać na niej dziesiątki zniszczonych domów, uszkodzonych blokowisk. W tle unosi się dym. W Borodziance widać koparki i wywrotki, które zaczęły rozbierać wcześniej spalony, a następnie ostrzelany blok.
Kolejnym miejscem jest Hostomel i główna baza Antonov Airlines na lotnisku Kijów-Hostomel. Widać doszczętnie zniszczoną Mrije-225. W aktualizacji pojawiła się również Bucza. Na zdjęciach widać kompletnie zniszczone osiedle.
Rośnie liczba ofiar
Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka poinformowało, że do 15 maja od rozpoczęcia wojny Rosji z Ukrainą 24 lutego zginęło 3668 cywilów, a 3896 zostało rannych.
"Rzeczywiste liczby są znacznie wyższe, ponieważ informacje z niektórych miejsc, w których toczyły się intensywne walki, są opóźnione, a wiele raportów wciąż czeka na potwierdzenie" – czytamy w oświadczeniu Biura.
Według doniesień większość zgonów lub obrażeń cywilów spowodowało użycie urządzeń wybuchowych o dużym obszarze uszkodzeń, w tym ciężkiej artylerii i prowadnic rakietowych, a także bomb podczas nalotów.
Według danych ONZ zginęło 1353 mężczyzn, 897 kobiet, 94 chłopców i 82 dziewczynki, a płeć niektórych dzieci i dorosłych nie została jeszcze ustalona. Wśród 3896 rannych było 100 chłopców i 91 dziewcząt oraz 167 dzieci, których płeć nie została jeszcze ustalona.
Po wyzwoleniu obwodu kijowskiego z wojsk rosyjskich w miastach Buczy, Irpieniu, Hostomlu i wsiach regionu ujawniono fakty masowych mordów, tortur i gwałtów na ludności cywilnej, w tym na dzieciach. Władze Ukrainy poinformowały, że Rosja dokonuje zbrodni ludobójstwa. Kraje zachodnie są zaangażowane w badania faktów masakry. Rosja zaprzecza oskarżeniom o zbrodnie wojenne i nazywa zabójstwa w Buczy "inscenizacją".
źródło: PAP