Trwa ładowanie...

Wojewoda lubelski na marszu ONR. "Tak PiS walczy z ultraprawicą"

Przemysław Czarnek wziął udział w demonstracji ONR z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W przemówieniu które wygłosił, wojewoda skrytykował marszałka województwa oraz prezydenta Lublina, zarzucając im "wpisywanie się w atmosferę antypolskości".

Share
Wojewoda lubelski na marszu ONR. "Tak PiS walczy z ultraprawicą"Źródło: PAP, fot: Wojciech Pacewicz
d23nnr8

Wojewoda odniósł się do listu podpisanego przez wywodzących się z PSL i PO, w którym prosili go o wyłączenie demonstracji ONR z oficjalnego programu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- Jaka szkoda, że w atmosferę antypolskości, manipulowania faktami, obrażania między innymi was, współorganizatorów tego marszu, wpisali się niektórzy włodarze samorządowi tego miasta i tego województwa. Szkoda, ale to nic. Spuśćmy miłosierną zasłonę milczenia na ich głupi list, który napisali pod koniec stycznia - powiedział.

Czarnek apelował również, by Polacy "kochali swój kraj" i starali się, aby Polska "zajmowała należne jej miejsce w świecie". Ostrzegał również przed przybierającym na sile antypolonizmem.

d23nnr8

- Wszystkim tym, którzy ten antypolonizm utożsamiają, my dzisiaj, tutaj pod Zamkiem Lubelskim mówimy: przez wzgląd na ofiary, nie macie prawa obrażać narodu polskiego i Polski. Nie macie takiego prawa! Mówimy to zarówno tym za granicą, ale również, i to jeszcze głośniej, tym w Polsce, pseudonaukowcom ukąszonym Heglem. Tym, którzy w mediach polskojęzycznych podsycają od lat ten antypolonizm. Nie macie prawa obrażać narodu polskiego - grzmiał z mównicy.

Zobacz także: Jadwiga Emilewicz: „zadałabym pytanie, dlaczego teraz degradujemy gen. Jaruzelskiego”

Co na to PiS?

Obecność wojewody na uroczystości Obozu Narodowo-Radykalnego kłóci się z niedawnymi zapowiedziami jego partii. Politycy PiS odżegnywali się od związków ze skrajnie prawicowymi organizacjami. Pod koniec stycznia Andrzej Dera poinformował, że ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego "nie darzy ONR zbyt wielką sympatią", a jego zdaniem prezydent Duda odrzuci zaproszenie organizacji do wspólnego świętowania 100. rocznicy niepodległości.

PiS był oskarżany m.in. o "dozbrajanie" narodowców oraz wspólne działanie podczas demonstracji (np. marszu niepodległości). Wystąpienie wojewody lubelskiego może zniweczyć starania partii o oczyszczenie się z zarzutów o związki z ONR.

d23nnr8

Źródło: kurierlubelski.pl

d23nnr8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23nnr8
Więcej tematów