Trwa ładowanie...

Wojciech Cejrowski dostał mocny list od kolegów po fachu. Apelują o szacunek

Znani podróżnicy i publicyści poprosili Wojciecha Cejrowskiego o zmianę narracji jego powieści w celu okazania większego szacunku ich bohaterom. Ponieważ nie odpowiedział na apel, opublikowali mocny list otwarty. Podpisało się pod nim 170 osób.

Share
Wojciech Cejrowski dostał mocny list od kolegów po fachu. Apelują o szacunek
Źródło: East News, fot: Lukasz Piecyk/REPORTER
d31vzz5

Wojciech Cejrowski prezentuje ich zdaniem postawę europocentryczną i często uważa się za lepszego od ludzi z innych części świata. Autorzy inicjatywy apelują do internautów, by oznaczali podróżnika, który zignorował ich wcześniejsze wezwanie do dialogu.

"Kiedy wybieramy się w podróż, żeby poznawać inne miejsca, ludzi i kultury - ot, po prostu jako podróżnicy - zabieramy ze sobą nie tylko ciekawość, ale też empatię i właśnie szacunek. Nie czujemy się lepszymi, bo jesteśmy z Europy. Nie mówimy, że nie kolegujemy się z innowiercami, bo to niebezpieczne. Nie wspieramy podziałów i dyktatur" - piszą podróżnicy.

"Utrwalanie stereotypów, europocentryzm i ksenofobia prowadzą do niewiedzy. Do strachu, lekceważenia i nienawiści. Nie chcemy się na to godzić" - twierdzą. Na koniec "po koleżeńsku" namawiają Cejrowskiego do "refleksji".

d31vzz5

Pod koniec lipca Aleksandra Łojek, polska pisarka mieszkająca w Belfaście, chciała zablokować występ Cejrowskiego w tym mieście. - Polacy absolutnie nie mogą być kojarzeni z czymś takim, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, w której słowa skierowane przeciwko ludziom z powodu ich orientacji seksualnej, koloru skóry, pochodzenia, traktowane są bardzo poważnie - powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską.

Zobacz także: Cejrowski chciałby oddać Niemcom Szczecin. "Nie jest polskim miastem"

Cejrowski zapewnia jednak, że występ odbędzie się bez przeszkód. Mało tego, pogłoski o jego odwołaniu tylko podbiły zainteresowanie występem. "Myślimy o zrobieniu drugiego występu w tym samym dniu" - czytamy na fanpage'u podróżnika na Facebooku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d31vzz5

Podziel się opinią

Share
d31vzz5
d31vzz5
Więcej tematów