Trwa ładowanie...
d2pu9j7
15-01-2006 13:20

Wniosek o ułaskawienie dziennikarza u ministra sprawiedliwości

Nowy wniosek o wszczęcie procedury ułaskawienia dziennikarza z Polic Andrzeja Marka został przedłożony prokuratorowi generalnemu i ministrowi sprawiedliwości - poinformował pełnomocnik dziennikarza mecenas Bartłomiej Sochański.

d2pu9j7
d2pu9j7

Jak powiedział Sochański, skierowany przez niego 23 grudnia wniosek trafił już z zespołu ds. ułaskawień do ministra Zbigniewa Ziobry. Taką informację uzyskałem telefonicznie w resorcie sprawiedliwości - zaznaczył. Jak dodał, nie wie, jaka opinia została dołączona do wniosku.

Sochański wyraził nadzieję, że Ziobro skorzysta z prawa do wstrzymania wykonania wyroku wobec Marka. Taka możliwość zaistnieje, jeśli zostanie wszczęta procedura ułaskawienia.

Nie widzę innej szansy niż ułaskawienie, by dziennikarz nie poszedł do więzienia - zaznaczył. Dodał, że w poniedziałek rano będzie kontaktował się z ministerstwem w sprawie decyzji co do wszczęcia procedury ułaskawienia dziennikarza.

Redaktor naczelny tygodnika "Wieści Polickie" Andrzej Marek, skazany na karę trzech miesięcy więzienia za pomówienie urzędnika, w poniedziałek 16 stycznia ma stawić się w szczecińskim areszcie.

d2pu9j7

Przed rokiem prokurator generalny wstrzymał wykonanie kary do czasu zakończenia procedury ułaskawienia. Prezydent Aleksander Kwaśniewski nie skorzystał z prawa łaski.

W 2001 roku Marek zamieścił w swojej gazecie (o nakładzie 1 tys. egzemplarzy) artykuł "Promocja kombinatorstwa", w którym oskarżył miejscowego urzędnika Piotra Misiłę o nadużycie stanowiska. Napisał m.in., że Misiło - naczelnik wydziału promocji Urzędu Gminy w Policach - prowadzi prywatną agencję reklamową. Krytycznie opisał też promocyjną działalność naczelnika sugerując, że promuje on głównie własną osobę. Urzędnik wytoczył dziennikarzowi proces.

W listopadzie 2002 roku Sąd Rejonowy w Szczecinie skazał autora artykułu na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu, pod warunkiem publicznych przeprosin urzędnika. Rok później sąd okręgowy utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji. Marek odmówił przeprosin, argumentując, że wszystko, co napisał, jest prawdą.

6 lutego 2004 roku Sąd Rejonowy zarządził wykonanie kary. Marek stawił się w areszcie 23 marca, nie przekroczył jednak jego bramy, bo okazało się, że sąd uwzględnił wniosek obrony i na sześć miesięcy odroczył wykonanie kary ze względu na stan zdrowia żony, która była w ciąży.

d2pu9j7

O wstrzymanie kary wniósł potem do Sądu Najwyższego w Warszawie ówczesny rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll. SN nie uwzględnił wniosku RPO, nie dopatrując się ku temu podstaw prawnych. Prof. Zoll domagał się później od SN uchylenia wyroku wobec Marka w drodze kasacji.

SN na posiedzeniu w czerwcu ubr. ostatecznie jednak uznał Marka za winnego pomówienia i oddalił kasację. W ocenie sądu nie było wątpliwości, że Marek zniesławił urzędnika, formułując nierzetelne zarzuty.

W obronę dziennikarza zaangażowali się jego koledzy po fachu, organizując protest przeciw łamaniu wolności słowa. Demonstracyjnie dawali zamykać się w ustawionej przed Sejmem klatce dla zwierząt. O ułaskawienie Marka apelowały też Izba Wydawców Prasy i Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, międzynarodowa organizacja broniąca wolności prasy "Reporterzy bez Granic" i Międzynarodowy Instytut Prasy (IPI) w Wiedniu

d2pu9j7

We wrześniu ub.r. prokurator generalny, przychylając się do wniosku obrońcy Marka, wydał postanowienie o wstrzymaniu wykonania kary więzienia do czasu zakończenia procedury ułaskawienia.

W drugiej połowie grudnia 2005 r. Marek dowiedział się o odwieszeniu wykonania kary przez sąd w związku z odmową prezydenta Kwaśniewskiego wszczęcia procedury ułaskawienia.

Andrzej Marek zapewnił, że stawi się w areszcie, choć wierzy, że przyjdzie decyzja o ułaskawieniu. Po raz kolejny powtórzył, że nie czuje się winny, a do więzienia idzie dlatego, że nie przyznał się do winy i nie przeprosił Misiły.

d2pu9j7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pu9j7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj