Trwa ładowanie...
d3bsgot

Wniosek o ponowną lustrację Macierewicza. IPN sprawdzi oświadczenie

Instytut Pamięci Narodowej jeszcze raz sprawdzi oświadczenie lustracyjne polityka PiS. Celem jest zweryfikowanie, czy pojawiły się nowe fakty lub dowody ws. prawdziwości deklaracji. Sprawa ponownie rozgorzała przez posła PO Cezarego Tomczyka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Instytut Pamięci Narodowej przyjrzy się oświadczeniu lustracyjnemu Antoniego Macierewicza
Instytut Pamięci Narodowej przyjrzy się oświadczeniu lustracyjnemu Antoniego Macierewicza (PAP, Fot: Jakub Kamiński)
d3bsgot

Jak poinformował na swojej stronie IPN, 11 lutego do Biura Lustracyjnego trafił wniosek polityka PO Cezarego Tomczyka. Dotyczył ponownego przeprowadzenia weryfikacji prawdziwości oświadczenia lustracyjnego złożonego przez Antoniego Macierewicza. Według Platformy Obywatelskiej w jednej z książek Tomasza Piątka opublikowano fragmenty z przeszłości posła PiS, które mogły zostać nieuwzględnione w procesie lustracyjnym.

Chodzi m.in. o notatkę Służby Bezpieczeństwa z 1984 r., autorstwa gen. Zdzisława Sarewicza. Według niej Macierewicz miał nie być ściganym listem gończym przez SB i milicję po ucieczce z ośrodka internowania w 1982 r. Dodatkowo nie wszczęto wobec jego osoby postępowania karnego mimo, że podjął nielegalną działalność.

Do sprawy odniósł się Instytut Pamięci Narodowej. W komunikacie zapowiedział, że zamierza wykonać zarówno analizę materiałów archiwalnych jak i informacji przedstawionych we wniosku. Celem jest sprawdzenie, czy pojawiły się nowe fakty lub dowody nieznane w poprzednim postępowaniu, które mogą być istotne dla oceny prawdziwości złożenia oświadczenia lustracyjnego.

d3bsgot

Biuro Lustracyjne IPN przypomniało, że w 2009 r. nie stwierdzono wątpliwości co do zgodności oświadczenia złożonego przez polityka PiS. Podkreślono również, że w archiwach są dokumenty, w których Macierewicz występuje jako "osoba oskarżona, sprawdzana bądź rozpracowywana przez organy bezpieczeństwa państwa w związku ze swoją działalnością opozycyjną".

Zobacz także: Marszałek Terlecki na wojnie. Zdjęcie hitem internetu

Źródło: ipn.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3bsgot

Podziel się opinią

Share
d3bsgot
d3bsgot
Więcej tematów