Trwa ładowanie...
antoni macierewicz

PO złożyła wniosek do IPN. Domaga się ponownej lustracji Antoniego Macierewicza

Platforma Obywatelska złożyła do IPN wniosek o ponowną lustrację byłego ministra obrony Antoniego Macierewicza. Według PO, w jednej z książek Tomasza Piątka opublikowano dokumenty z przeszłości byłego ministra obrony, które mogły zostać nieuwzględnione w procesie lustracyjnym.

Share
PO złożyła wniosek do IPN. Domaga się ponownej lustracji Antoniego Macierewicza
Źródło: PAP
dotj23x

Chodzi m.in. o notatkę SB z 1984 roku sporządzoną przez gen. Zdzisława Sarewicza. Wynika z niej, że po ucieczce z ośrodka internowania w 1982 roku Macierewicz nie był ścigany listem gończym oraz nie wszczęto wobec niego postępowania karnego.

Notatka została opublikowana na łamach książki "Macierewicz. Jak to się stało" Tomasza Piątka. "Według oceny Wydziału Śledczego SUSW, w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawa karnego i ogłoszonej ustawy amnestyjnej nie ma podstaw do jakiegokolwiek ścigania i represjonowania A. Macierewicza" - brzmi treść notatki.

dotj23x

Informację o wniosku ws. lustracji przekazała posłanka PO-KO Joanna Kluzik-Rostkowska. Uznaliśmy, że jest to zasadne w świetle dokumentów, które pojawiły się już po lustracji - oświadczyła podczas posiedzenia zespołu śledczego Platformy Obywatelskiej ds. zagrożeń bezpieczeństwa państwa.

To jednak nie wszystko. PO ma wystąpić do premiera Mateusza Morawieckiego "o to, aby powtórnie przeprowadzić postępowanie sprawdzające Macierewicza". Wpłynie również zapytanie o to, które służby sprawdzały polityka w 2015 roku, przed objęciem przez niego stanowiska szefa MON .

Zobacz także: Afera z Macierewiczem. Nerwowy komentarz Ryszarda Czarneckiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dotj23x

Podziel się opinią

Share
dotj23x
dotj23x
Więcej tematów