HistoriaWłoscy nurkowie odnaleźli 39 sztabek unikatowego starożytnego metalu. To może być orichalcum?

Włoscy nurkowie odnaleźli 39 sztabek unikatowego starożytnego metalu. To może być orichalcum?

Grupa włoskich nurków odkryła we wraku statku 39 sztabek metalu, który może być znanym w starożytnej Grecji orichalcum. Zgodnie z opisem Platona unikatowy stop miał pochodzić z mitycznej Atlantydy. To pierwsze tego typu znalezisko w historii.

Włoscy nurkowie odnaleźli 39 sztabek unikatowego starożytnego metalu. To może być orichalcum?
Źródło zdjęć: © Grupa nurków, która odnalazła 39 sztabek starożytnego metalu | Superintendent of the Sea Office, Sicily

06.02.2015 16:16

Grupa włoskich nurków odkryła we wraku statku 39 sztabek metalu, który może być znanym w starożytnej Grecji orichalcum. Zgodnie z opisem Platona, unikatowy stop miał pochodzić z mitycznej Atlantydy. To pierwsze tego typu znalezisko w historii.

Według Platona, orichalcum było metalem wydobywanym na Atlantydzie. Stop miał wyglądać jak mosiądz z "ognistymi połyskami". Ze spisanego przez filozofa dialogu "Kritias" można dowiedzieć się, że orichalcum pokrywało mur okalający zamek królewski na Atlantydzie.

"I to, z czego dziś tylko nazwa pozostała, a wtedy to było więcej niż tylko nazwa: kruszec z ziemi wykopywany, rodzaj mosiądzu, znajdował się po wielu miejscach wyspy - poza złotem najdroższy z ówczesnych produktów" - stwierdzał w dialogu Kritias.

39 sztabek unikatowego metalu odnaleziono we wraku statku, który zatonął u wybrzeży Sycylii i znajdował się na piaszczystym dnie, na głębokości nieco ponad trzech metrów. Statek z cennym ładunkiem zatonął ok. 2600 lat temu, ponad 300 metrów od Geli - greckiej kolonii na Sycylii. Płynął prawdopodobnie z Grecji lub Azji Mniejszej.

- Nic podobnego nigdy nie zostało odnalezione - wyjaśnia Sebastiano Tusa, szef sycylijskiego urzędu morskiego, w rozmowie z Discovery News.

Gela została założona w 688 r. p.n.e. przez greckich kolonistów z Rodos i Krety. Ładunek był przeznaczony prawdopodobnie dla warsztatów wykonujących artystyczne ozdoby wysokiej jakości, z których słynęła kolonia.

Dzięki rentgenowskiej analizie fluorescencyjnej okazało się, że sztabki są stopem miedzi (75-80 proc.) i cynku (15-20 proc.), z niewielką domieszką niklu, ołowiu i żelaza. Skład znanego w starożytności orichalcum nie zachował się, jak wynika z relacji Platona, również w jego czasach znany był tylko z nazwy. Mimo że znalezisko odpowiada starożytnym opisom, nie można jednoznacznie stwierdzić, czy odnaleziony ładunek to rzeczywiście orichalcum.

Źródło artykułu:WP Kobieta
historiawraksycylia
Zobacz także
Komentarze (0)