Włochy: pod wrakiem i na statku znaleziono kolejne ciała imigrantów
Do około 200 wzrośnie liczba ofiar katastrofy statku z imigrantami koło włoskiej wyspy Lampedusa. Pod przewróconym wrakiem i na pokładzie płetwonurkowie zlokalizowali dziesiątki ciał imigrantów. Piątek będzie dniem żałoby narodowej. - Nie znamy rozmiarów tej tragedii, ale to potworność - mówi burmistrz Lampedusy Giusi Nicolini. Ratownicy podkreślają, że to tragedia bez precedensu.
Pod przewróconym wrakiem i na pokładzie płetwonurkowie zlokalizowali w czwartek dziesiątki ciał imigrantów. Być może nawet ponad 100, jak relacjonują ekipy ratunkowe. Wśród ofiar są kobiety w ciąży i dzieci. Ocalało 155 uchodźców.
Nie wiadomo, jaki będzie ostateczny bilans tragedii na Morzu Śródziemnym, bo nie jest jasne, ilu uchodźców było na pokładzie stateczku długości 20 metrów. Niektórzy z nich powiedzieli, że było ich około 450-500, głównie z Erytrei i Somalii. Statek wypłynął z Libii, czyli pokonał tradycyjna trasę, jaką przemytnicy przewożą imigrantów z Afryki na włoskie wybrzeża.
Włoski wicepremier, szef MSW Angelino Alfano, który przyjechał na Lampedusę, powiedział po wyjściu z hangaru, gdzie urządzono tymczasową kostnicę: "Widziałem ciała, to widok przerażający, scena, która przynosi hańbę Zachodowi i Europie".
- Ci ludzie umarli, bo chcieli dostać się do Europy, nie do Włoch - dodał, wskazując, że sprawa exodusu z Afryki to wyzwanie dla całej UE.
Wyraził nadzieję, że tragedia ta pozwoli Europie "otworzyć oczy" na wydarzenia na Lampedusie i że Unia zrozumie, że to nie jest tylko sprawa włoska.
Rząd Enrico Letty ogłosił piątek dniem żałoby narodowej. Lekcje we wszystkich szkołach rozpoczną się od minuty ciszy.
Tragedia bez precedensu
To tragedia bez precedensu - podkreślają władze i ekipy ratunkowe. Do katastrofy doszło około godziny 7 rano. Pół mili od brzegu na pokładzie jednostki z nielegalnymi imigrantami wybuchł pożar. Wszystko wskazuje na to, że to uchodźcy podpalili koce na pokładzie, by w ten sposób mogła ich dostrzec straż przybrzeżna oraz kutry rybackie i przetransportować na ląd.
Gdy płomienie rozprzestrzeniły się, a statek zaczął się przewracać, ludzie wskoczyli do wody. Alarm podniosły załogi stojących w pobliżu kutrów rybackich.
Włoska policja aresztowała na brzegu jednego z rozbitków - młodego Tunezyjczyka, rozpoznanego przez uchodźców jako przemytnik, który był współorganizatorem próby przeprawy do Włoch drogą morską.
- Nie znamy rozmiarów tej tragedii, ale to potworność - powiedziała burmistrz Lampedusy Giusi Nicolini.
Papież: hańba, to jest hańba
Papież Franciszek na wiadomość o katastrofie oświadczył: "Przychodzi mi na myśl słowo: hańba, to jest hańba". Modląc się za ofiary, papież dodał: "Zjednoczmy nasze wysiłki, aby nie powtórzyły się podobne tragedie".
- Tylko zdecydowana współpraca wszystkich może pomóc im zapobiegać - wskazał Franciszek, który w lipcu był na wyspie i apelował tam o solidarność z uchodźcami i udzielenie im wszelkiej pomocy.
Problem z uchodźcami
Tragiczne wydarzenia na Lampedusie, będącej od lat celem napływu tysięcy uchodźców z Afryki, na nowo wywołały we Włoszech polityczną dyskusję na temat polityki imigracyjnej. Centrolewica powtarza, że konieczna jest jej rewizja. Z szeregów tych kierowane są apele o zniesienie ustawy uznającej nielegalną imigrację za przestępstwo. Politycy prawicowi uważają natomiast, że nie może być mowy o jakimkolwiek złagodzeniu ustawy, bo to, ich zdaniem, zwiększyłoby falę imigrantów.
Włochy są bezradne wobec problemu napływu uchodźców drogą morską. Podczas gdy środowiska radykalnej lewicy zarzucają władzom bezradność i brak wystarczającej reakcji, te odpowiadają, że za tym exodusem stoją zorganizowane grupy przemytników ludzi, którzy wysyłają ich drogą morską do Europy z wybrzeży północnej Afryki, pobierając od każdego oszczędności całego życia. Napływ ten powstrzymano w ostatnich latach tylko raz, gdy na krótko weszło w życie porozumienie zawarte przez rząd Silvio Berlusconiego z ówczesnym przywódcą Libii Muammarem Kadafim o patrolowaniu wybrzeży tego kraju. Wraz z wybuchem wojny domowej w Libii uchylono przepisy tego układu.
Na poczucie bezradności Włoch nakłada się dominujące w kraju przekonanie, że jest on pozostawiony sam sobie. Władze w Rzymie krytykują europejskich partnerów i samą Unię za to, że nie uczestniczą w rozwiązaniu problemu.
- Trzeba reagować. Nie ma wystarczająco mocnych słów, by wyrazić nasze uczucia wobec tej tragedii. Papież Franciszek powiedział: Hańba. Ja mogę dodać: hańba i przerażenie - oświadczył prezydent Włoch Giorgio Napolitano. Ocenił, że konieczna jest zmiana przepisów, aby umożliwić realizację polityki "otwartości, odpowiadającej fundamentalnym zasadom człowieczeństwa i solidarności". Jednocześnie prezydent położył nacisk na to, że trzeba zwalczać proceder przemytu ludzi we współpracy z krajami, z których oni pochodzą.
Unijna komisarz spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem oświadczyła, że UE powinna zwiększyć wysiłki, by zapobiec podobnym tragediom w przyszłości. - Musimy zdwoić wysiłki na rzecz walki z przemytnikami, którzy wykorzystują ludzką rozpacz - stwierdziła komisarz, która rozmawiała z wicepremierem Alfano.
Włochy na czele z prezydentem Napolitano apelują do Unii o wspólne patrolowanie wód, by ograniczyć zjawisko nielegalnej imigracji.