Włochy mają dość migrantów. "Europa nie może dłużej odpowiadać poklepywaniem po ramieniu"

- Włochy nie wyrzekną się swych "tradycji gościnności", ale jest poziom, który nie jest już do przyjęcia - powiedziała włoska minister obrony Roberta Pinotti na temat prowadzonej polityki migracyjnej.

Włochy mają dość migrantów. "Europa nie może dłużej odpowiadać poklepywaniem po ramieniu"
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | ABACA
Nina Harbuz

Władze w Rzymie nie akceptują dłużej obecnych zasad ratowania migrantów na łodziach i pontonach. Obecnie obowiązujące przepisy nakazują by wszystkie statki uczestniczące w patrolowaniu Morza Śródziemnego i zabierające migrantów na swoje pokłady przywoziły ich wyłącznie do włoskich portów.

- W pełni rozumiem zaniepokojenie Włoch. Obecna sytuacja nie jest dłużej do utrzymania - oświadczył komisarz UE ds. migracji i spraw wewnętrznych Dimitris Awramopoulos i zapewnił o gotowości zwiększenia wsparcia dla Włoch, nie tylko politycznego, ale także operacyjnego i finansowego.

Mediolański dziennik zaznacza, że strona włoska zasugerowała możliwość konfiskaty patrolujących Cieśninę Sycylijską statków zagranicznych organizacji pozarządowych, które nie będą przestrzegać serii nowych wymogów dotyczących wyposażenia i składu załóg.

Wcześniej władze włoskie zawiadomiły Unię, że chcą zamknąć swoje porty dla zagranicznych statków ratujących migrantów. Deklarację tę uznano za kolejny dowód planów istotnej zmiany podejścia do fali migracyjnej. - Nie jest dalej możliwe, by Europa dalej odpowiadała poklepywaniem po ramieniu - podkreśliła włoska minister obrony Roberta Pinotti.

„Nie wpuszczać, deportować, karać”. Miriam Shaded ostro o muzułmanach w TVP Info Szymański

Szef MSW Marco Minniti mówił niedawno, że zagraniczne statki powinny zabierać migrantów również do innych portów w Europie. - W grę wchodzi dzielenie się odpowiedzialnością i solidarnością"- uważa komisarz UE, a Pinotti dodała, że Włochy czekają na konkretne działania.

Obraz
© PAP/EPA

Do końca czerwca uratowano na morzu ponad 15 tysięcy migrantów. Od początku tego roku przybyło ich do Włoch prawie 80 tysięcy. Kraj ten jest od miesięcy pod największą w Europie presją migracyjną.

Źródła: Corriere della Sera, Daily Express, PAP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (162)