Trwa ładowanie...

Włochy. Carlo Cottarelli z misją powołania rządu

Ekonomista Carlo Cottarelli otrzymał od prezydenta Włoch Sergia Mattarelli misję powołania rządu. Utworzy rząd techniczny, który będzie pracował do następnych przyspieszonych wyborów.

Włochy. Carlo Cottarelli z misją powołania rząduŹródło: PAP, fot: ALESSANDRO DI MEO
d20dbo7

Prezydent Sergia Mattarella chce w ten sposób rozwiązać pat polityczny, który pogłębił się w niedzielę. Tego dnia desygnowany wcześniej na premiera Giuseppe Conte zrezygnował ze stworzenia rządu politycznego prawicowej Ligi i antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd.

W oświadczeniu złożonym po spotkaniu z Mattarellą Cottarelli wyjaśnił, że jeśli jego rząd otrzyma w parlamencie wotum zaufania, doprowadzi do przyjęcia ustawy budżetowej na przyszły rok. Następnie parlament zostanie rozwiązany, a wybory odbędą się na początku 2019 roku. Jeśli natomiast gabinet nie dostanie wotum zaufania, natychmiast poda się do dymisji i będzie następnie zajmował się bieżącymi sprawami administracyjnymi do czasu wyborów, które odbyłyby się po sierpniu.

Ostro krytykował program rządu

54-letni Carlo Cottarelli przez ćwierć wieku pracował w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, a sześć lat w narodowym banku włoskim. W 2013 roku z nominacji ówczesnego premiera Enrico Letty pełnił funkcję specjalnego rządowego komisarza do spraw rewizji wydatków publicznych. Znalazł wtedy oszczędności na łączną kwotę 32 mld euro. Po roku powrócił do pracy w MFW.

d20dbo7

Od października zeszłego roku Cottarelli jest dyrektorem Obserwatorium Włoskich Wydatków Publicznych na Katolickim Uniwersytecie w Mediolanie. W ostatnich dniach ostro krytykował program rządu opracowany przez Ligę i Ruch Pięciu Gwiazd podkreślając, że jego realizacja doprowadziłaby do wzrostu deficytu, przede wszystkim z powodu braku pokrycia dla planowanych przez te ugrupowania wydatków.

Ciągły kryzys polityczny, albo przynajmniej brak stabilności, jest charakterystyczny dla Rzymu. Od zakończenia drugiej wojny światowej Włosi mieli już 65 rządów.

Źródło: polskieradio.pl, pap.pl, WP

d20dbo7

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Polka musiała przejść test ze znajomości polskiego na angielskiej granicy.

d20dbo7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20dbo7
Więcej tematów