Trwa ładowanie...
d1ivneh

Wlk. Brytania: półanalfabetów-nastolatków więcej niż 90 lat temu

Półanalfabetyzm wyrażający się m. in. w
błędnej ortografii, trudnościach w czytaniu lub pisaniu jest
obecnie wśród nastolatków w Wielkiej Brytanii wyższy niż był przed wybuchem I wojny światowej w 1912 roku.

d1ivneh
d1ivneh

Taki wniosek nasuwa się na podstawie badań, jakie dom wydawniczy Bloomsbury (posiadacz praw do serii przygód Harry'ego Pottera) zlecił profesor Lorecie Todd z uniwerystetu ulsterskiego.

15% ankietowanych w wieku 15-21 lat to półanalfabeci. W 1912 roku ówcześni inspektorzy w oparciu o taką samą liczbę ankietowanych uczniów i absolwentów szkół z tej samej grupy wiekowej ustalili, że półanalfabeci stanowili ledwie 2% ogółu przebadanych.

Faktyczny brak umiejętności płynnego czytania, pisania i ortografii jest przy tym odwrotnie proporcjonalny do wysokiego mniemania, które nastolatki sami mają o swoich zdolnościach.

7 na 10 ankietowanych uważa, że ma dużą wprawę w poprawnym pisaniu i literowaniu słów, ale w praktycznym ćwiczeniu polegającym na wyłapaniu 14 błędów w pisowni słów w tekście żadnemu z nich nie udało się wyłapać wszystkich. Dziewczęta wypadły na ogół lepiej niż chłopcy.

Ogłoszone w tych dniach wyniki egzaminów maturalnych wskazują na coraz wyższy odsetek dobrych i bardzo dobrych ocen i to przez kolejny rok z rzędu. Eksperci głowią się, jak pogodzić ten fakt ze spadkiem podstawowych umiejętności: czytania i pisania.(ck)

d1ivneh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ivneh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj