Trwa ładowanie...
d993rv7

Wlk. Brytania i Australia: promieniowanie testowane na ludziach

Ujawnione ostatnio dokumenty potwierdzają, że rządy Wlk. Brytanii i Australii wykorzystywały swoich żołnierzy i cywili jako "króliki doświadczalne" podczas testów nuklearnych przeprowadzanych w latach 50. i 60. Ci, którzy przeżyli te eksperymenty, starają się na drodze sądowej uzyskać rekompensatę za utratę zdrowia.

d993rv7
d993rv7

4 lata temu rząd brytyjski wygrał proces o odszkodowanie toczący się przed Europejskim Trybunał Praw Człowieka. Jako strona pozwana utrzymywał, ze nie miał zamiaru wystawiać 16 tys. australijskich żołnierzy i ludności cywilnej oraz 22 tys. Brytyjczyków na działanie szkodliwego promieniowania.

W maju tego roku Sue Rabbitt Roff, zagorzała przeciwniczka eksperymentów jądrowych, przedłożyła kolejny wniosek w tej sprawie. Jako dowodem - posłużyła się opublikowanym w 1956 r. dokumentem dotyczącym procesów z Maralingi, 850 km na północny wschód od Adelaidy w Australii. Wymienia się w nich 24 szeregowych żołnierzy, którzy zostali naświetleni niemal zabójczymi dawkami radiacyjnymi. Nie wiedzieli, w jakim przedsięwzięciu biorą udział, zostali jedynie poinformowani, że testuje się na nich najnowsze ubrania ochronne.

Co prawda brytyjskie Ministerstwo Obrony przyznało, że takie zdarzenia miały miejsce, stanowczo zaprzeczyło jednak, jakoby wojskowi traktowani byli jako "materiał testowy". Tymczasem Związek Weteranów Badań Nuklearnych utrzymuje, ze w wyniku podobnych eksperymentów zmarło kilkuset ludzi.

Ci, którzy przeżyli cierpią natomiast na liczne choroby skóry, nowotwory, przedwcześnie przeszli proces starzenia. Ich dzieci rodziły się ze schorzeniami kości i narządów wewnętrznych. (kar)

d993rv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d993rv7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj