Trwa ładowanie...
Władimir Putin zarządził "sprawdzian gotowości bojowej" armii. Alarm w trzech okręgach. Szybka reakcja szefa polskiego MON Antoniego Macierewicza

Władimir Putin zarządził "sprawdzian gotowości bojowej" armii. Alarm w trzech okręgach. Szybka reakcja szefa polskiego MON Antoniego Macierewicza

• Trzy okręgi wojskowe w Rosji zostały postawione w stan gotowości bojowej

• Alarm w dowództwach sił powietrznych i wojsk powietrznodesantowych

• W stan gotowości postawiono także Flotę Północną

• Szef MON zwołał odprawę Dowództwa Operacyjnego RSZ, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego

• Rzecznik MON: to kolejna prowokacyjna próba wywarcia presji na Zachód

Share
d370wiz

Trzy okręgi wojskowe: Zachodni, Centralny i Południowy zostały postawione w stan gotowości bojowej. Powód? Zarządzony przez prezydenta Władimira Putina sprawdzian, który przetestować ma też gotowość bojową Floty Północnej oraz dowództw sił powietrznych i wojsk powietrznodesantowych - poinformował minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

Według Szojgu, podczas nagłej inspekcji gotowości bojowej zostanie przeprowadzony pełny cykl szkolenia sił zbrojnych do obrony interesów Federacji Rosyjskiej w związku ze wzrostem zagrożenia bezpieczeństwa.

d370wiz

Sprawdzian ma wykazać, czy południowy okręg wojskowy jest gotowy, aby niezwłocznie uruchomić samowystarczalne siły, które umożliwią zlokalizowanie źródła kryzysu. Sprawdzana będzie także zdolność okręgu zachodniego i centralnego do zwiększenia wsparcia dla strategicznego okręgu południowo-zachodniego - tłumaczył rosyjski minister obrony.

Nagły sprawdzian ma potrwać do 31 sierpnia. Mają o nim zostać poinformowani - jak dodał Szojgu - attache wojskowi obcych państw.

Misiewicz: próba wywarcia presji na Zachód przed spotkaniem G20

- Sytuacja jest przez polskie Siły Zbrojne stale monitorowana. Meldunki na bieżąco otrzymuje Prezydent RP, Premier i Minister Obrony Narodowej. Pozostajemy również w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami - powiedział rzecznik prasowy polskiego MON.

d370wiz

Dodał, że "sprawdzenie gotowości bojowej armii Federacji Rosyjskiej można traktować jako kolejną prowokacyjną próbę wywarcia presji na Zachód przed spotkaniem grupy 20 najbogatszych państw (G20)".

- Zależy nam, by ćwiczenia rosyjskie były transparentne, przejrzyste, żebyśmy wiedzieli, o co w nich chodzi, żeby nie ćwiczono manewrów zaczepnych, agresywnych przeciwko innym państwom - powiedział z kolei minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Szef polskiego MSZ pytany przez dziennikarzy, czy mają miejsce agresywne manewry, powiedział, że "tego jeszcze nie wiemy". - Przyglądamy się temu, mamy nadzieję, że obserwatorzy, którzy tam być może pojadą, wykażą, że te manewry są rutynowymi manewrami. Do takich rutynowych ćwiczeń każda armia ma prawo - zaznaczył Waszczykowski, który w czwartek przebywa z wizytą w Ankarze.

- Byłbym hipokrytą, gdybym odmawiał armii ćwiczeń. Po to się ma wojsko, po to się ma armię, żeby była zdolna do obrony i każda armia na świecie ma prawo ćwiczyć. Nam tylko zależy na tym, by te ćwiczenia były transparentne, przejrzyste, żebyśmy wiedzieli, o co w nich chodzi, żeby nie ćwiczono manewrów zaczepnych, agresywnych przeciwko innym państwom - mówił Waszczykowski.

d370wiz

Szczerski o ćwiczeniach rosyjskich: strona polska zachowuje czujność

Strona polska, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz z dowództwem wojskowym zachowują czujność i gotowość do reagowania, a prezydent Andrzej Duda jest o tym informowany - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski, odnosząc się do kwestii rosyjskich ćwiczeń.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z dowództwem wojskowym w Warszawie. Sytuację trzeba monitorować - powiedział Szczerski dziennikarzom na briefingu prasowym w Dubrowniku, gdzie odbywa się forum państw Trójmorza z udziałem polskiego prezydenta.

- To, co dzieje się dzisiaj także w relacjach wojskowych między Rosją i państwami naszej części Europy, to także do pewnego stopnia gra emocji i ważne, by tym emocjom nie ulegać, tylko by sytuację analizować i na nią odpowiednio reagować - dodał.

Prezydencki minister ocenił, że najważniejsze jest zachowanie czujności. - Tę czujność i tę gotowość do reagowania strona polska, pan minister Macierewicz z dowództwem wojskowym zachowuje, a pan prezydent jest o tym informowany - powiedział Szczerski.

Rosyjski resort obrony zamieścił już na swojej stronie internetowej i kanale Youtube pierwsze zdjęcia i filmy z przebiegu sprawdzianu.

Szojgu przypomniał, że jednocześnie w Południowym Okręgu Wojskowym trwają aktywne przygotowania do ćwiczeń strategicznych Kaukaz 2016.

Okręg ten znajduje się w pobliżu wschodniej granicy Ukrainy, w regionie okupowanego przez rebeliantów Donbasu. W jego skład wchodzi m.in. Krym zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.

d370wiz

Podziel się opinią

Share
d370wiz
d370wiz
Więcej tematów