ŚwiatWładimir Putin: wizyta Erdogana dowodem na gotowość wznowienia dialogu

Władimir Putin: wizyta Erdogana dowodem na gotowość wznowienia dialogu

• Spotkanie Putin-Erdogan odbywa się w Pałacu Konstantynowskim w Strielnie
• Obaj przywódcy po raz ostatni spotkali się 16 listopada ubiegłego roku
• Erdogan: współpraca z Rosją pomoże rozwiązać problemy w regionie
• Turecka prasa: pojednanie dzięki tajnym rozmowom w Taszkencie

Władimir Putin: wizyta Erdogana dowodem na gotowość wznowienia dialogu
Źródło zdjęć: © AFP | ERIC FEFERBERG

09.08.2016 | aktual.: 09.08.2016 14:30

Rosyjski prezydent Władimir Putin, przyjmując we wtorek pod Petersburgiem tureckiego szefa państwa Recepa Tayyipa Erdogana, podkreślił gotowość Moskwy i Ankary do "wznowienia dialogu" oraz dwustronnych relacji po dziewięciu miesiącach kryzysu dyplomatycznego.

- Pana wizyta, do której dochodzi mimo bardzo skomplikowanej wewnętrznej sytuacji politycznej w Turcji, świadczy o tym, że wszyscy chcemy wznowić dialog i stosunki - oświadczył Putin. Jak dodał, leży to w interesie narodów rosyjskiego i tureckiego.

Putin przypomniał, że był jednym z pierwszych zagranicznych liderów, którzy zadzwonili do Erdogana ze słowami poparcia po lipcowej próbie puczu w Turcji. Podkreślił, że Rosja zawsze występuje przeciwko wszelkim niekonstytucyjnym działaniom, i wyraził nadzieję, że naród turecki pod kierownictwem Erdogana upora się z kryzysem.

Z kolei turecki przywódca oznajmił, że rozpoczyna się "zupełnie nowy okres" w relacjach na linii Ankara-Moskwa. Według niego solidarność między Turcją a Rosją może przyczynić się do rozwiązania problemów w regionie.

Wypowiadając się przed spotkaniem z Putinem, Erdogan podziękował mu za rozmowę telefoniczną po nieudanym zamachu stanu z 15 lipca. - Sprawiła ona wielką radość naszemu narodowi - ocenił.

Rozmowy obu przywódców odbywają się w Pałacu Konstantynowskim w Strielnie koło Petersburga. Jak się oczekuje, przywódcy będą omawiać sytuację w Syrii, budowę gazociągu "Turecki Potok" i elektrowni atomowej w Turcji oraz przywrócenie czarterowych wyjazdów rosyjskich turystów do Turcji czy dostaw na rosyjski rynek tureckich produktów rolnych.

Zestrzelenie bombowca. Kryzys w relacjach

Obaj przywódcy po raz ostatni spotkali się 16 listopada ubiegłego roku na marginesie szczytu G-20 w tureckiej Antalyi.

Stosunki turecko-rosyjskie znalazły się w kryzysie po zestrzeleniu w listopadzie 2015 roku przez siły powietrzne Turcji rosyjskiego bombowca nad granicą turecko-syryjską. Rosja wprowadziła wówczas sankcje handlowo-gospodarcze wobec Turcji, w tym wstrzymała loty czarterowe do tego kraju i zorganizowany ruch turystyczny.

Relacje zaczęły się poprawiać na początku lipca, po wysłaniu pod koniec czerwca przez tureckiego prezydenta listu do Putina zawierającego - jak twierdzi Kreml - przeprosiny za listopadowy incydent. Z kolei według Ankary w liście znalazły się wyrazy ubolewania oraz prośba o wybaczenie skierowana do rodziny rosyjskiego pilota, który zginął po zestrzeleniu samolotu

Turecka prasa: pojednanie dzięki tajnym rozmowom

Rosja i Turcja prowadziły tajne rozmowy w Taszkencie, stoicy Uzbekistanu, które doprowadziły do pojednania obu krajów przy mediacji tureckiego biznesmena i kazachskiego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa - poinformowała tymczasem turecka prasa.

Według dziennika "Hurriyet" Turcja zaczęła sondować możliwości zakończenia kryzysu za pośrednictwem Cavita Caglara, biznesmena i byłego tureckiego ministra, który jest w dobrych stosunkach z Ramazanem Abdułatipowem, przywódcą Dagestanu. Abdułatipow jest zaprzyjaźniony z Jurijem Uszakowem, doradcą ds. polityki zagranicznej prezydenta Putina.

Gazeta pisze, że prezydent Nazarbajew, który jest w dobrych stosunkach zarówno z Putinem, jak i Erdoganem, ogłosił 22 czerwca w Ankarze po spotkaniu z rosyjskim prezydentem, że nadszedł odpowiedni czas, aby Putin otrzymał list od tureckiego przywódcy. List został przekazany Uszakowowi i Putin dał zielone światło do poprawy stosunków między obu krajami.

List został opublikowany przez obydwie strony 27 czerwca, otwierając drogę do zakończenia kryzysu, który był wyjątkowo dokuczliwy dla tureckiej gospodarki przez sankcje-handlowo gospodarcze.

Źródło artykułu:PAP
władimir putinspotkanierosja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)