Trwa ładowanie...
d3or6f1

Władimir Putin: podpisano porozumienie w sprawie rozejmu w Syrii

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował o podpisaniu porozumienia w sprawie rozejmu w całej Syrii między siłami reżimu prezydenta Baszara el-Asada a oddziałami zbrojnej opozycji. Turcja i Rosja będą gwarantami jego przestrzegania. Putin poinformował też o planach zmniejszenia rosyjskiej obecności wojskowej w Syrii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gruzy zabytkowego meczetu Umajjadów w Aleppo
Gruzy zabytkowego meczetu Umajjadów w Aleppo (AFP, Fot: George OURFALIAN)
d3or6f1

O podpisaniu umowy prezydent powiadomił podczas spotkania z szefami rosyjskiego MSZ i resortu obrony, Siergiejem Ławrowem i Siergiejem Szojgu. Putin oznajmił, że podpisane zostały trzy dokumenty. Pierwszy dotyczy przerwania ognia między syryjskimi władzami i zbrojną opozycją. Drugi określa działania służące kontroli zawieszenia broni, a trzeci to oświadczenie o gotowości rozpoczęcia rozmów pokojowych dotyczących uregulowania sytuacji w Syrii.

Rosyjski przywódca mówił, iż należy zrobić wszystko by te ustalenia weszły w życie. Wezwał strony konfliktu w Syrii i państwa regionu do poparcia ustaleń i wzięcia aktywnego udziału w rozmowach które na ten temat odbędą się w Astanie, stolicy Kazachstanu.

Władimir Putin poinformował też o planach zmniejszenia rosyjskiej obecności wojskowej w Syrii. - Zgadzam się na propozycję ministerstwa obrony, by zredukować naszą obecność wojskową w Syrii - powiedział. - Absolutnie będziemy kontynuować walkę z międzynarodowym terroryzmem - zaznaczył jednocześnie.

d3or6f1

Rozejm od wieczora

Szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu oświadczył, że zawieszenie broni w całej Syrii ma zacząć obowiązywać od czwartku wieczorem (od godz. 22 w Polsce). Dodał, że rozejm nie obejmuje grup określanych przez ONZ jako organizacje terrorystyczne.

Turecki minister spraw zagranicznych podkreślił, że Rosja i Turcja będą gwarantami przestrzegania rozejmu. Jego zdaniem to bardzo ważne, że gotowość taką deklarują państwa mające wpływ na strony konfliktu syryjskiego.

Rzecznik koalicji syryjskich ugrupowań opozycyjnych zadeklarował poparcie dla ogłoszonego rozejmu. Ahmad Ramadan, rzecznik Syryjskiej Koalicji Narodowej, głównej formacji syryjskiej opozycji na uchodźstwie, wezwał ponadto strony konfliktu do przestrzegania zawieszenia broni.

Syryjska armia zastrzegła, że rozejm nie dotyczy bojowników tzw. Państwa Islamskiego i organizacji Jabhat Fateh al-Sham oraz grup z nimi powiązanych.

oprac. A. Jastrzębski

d3or6f1

Podziel się opinią

Share

d3or6f1

d3or6f1
Więcej tematów