ŚwiatWładimir Putin na spotkaniu z liderami partii, które weszły do Dumy: niepotrzebnie rozwiązano ZSRR

Władimir Putin na spotkaniu z liderami partii, które weszły do Dumy: niepotrzebnie rozwiązano ZSRR

• Nowa Duma Państwowa zbierze się na pierwszym posiedzeniu już 5 października
• Decyzję taką podjął prezydent Rosji
• Władimir Putin spotkał się też z liderami partii, które zasiądą w parlamencie
• Na spotkaniu stwierdził, że niepotrzebnie doprowadzono do rozpadu ZSRR

Władimir Putin na spotkaniu z liderami partii, które weszły do Dumy: niepotrzebnie rozwiązano ZSRR
Źródło zdjęć: © AFP | Ivan Sekretarev

23.09.2016 | aktual.: 23.09.2016 17:28

W niedziele Rosjanie wybierali swoich przedstawicieli w wyborach parlamentarnych. Zgodnie z rosyjską konstytucją, Duma Państwowa zbiera się w trzydziestym dniu, od zakończenia wyborów. Tym razem jednak prezydent Rosji chce, aby deputowani odstąpili od tej zasady. Władimir Putin twierdzi, że konieczne jest jak najszybsze uchwalenie budżetu państwa na 2017 rok.

Prezydent wezwał nowych deputowanych do oszczędzania państwowych pieniędzy. - Nie możemy pozwolić sobie na szczodre gesty jakbyśmy siali zboże - mówił Władimir Putin.

Wcześniej, w rozmowie z liderami partii parlamentarnych odniósł się do historii Rosji stwierdzając, że niepotrzebnie doprowadzono do rozpadu ZSRR. - Można było dokonać przemian o charakterze demokratycznym - podkreślił dodając, że w Związku Radzieckim rządzili komuniści,"których ideologia nie była zgubna dla państwa".

Na spotkaniu z przewodniczącymi Władimir Putin zaproponował też, by przewodniczącym niższej izby parlamentu został Wiaczesław Wołodin. Dotąd Wołodin był wiceszefem administracji prezydenta.

Jako pierwszy zastępca szefa kremlowskiej administracji (kancelarii prezydenta) Wołodin jest jednym z głównych architektów obecnej polityki wewnętrznej Putina. W wyborach do Dumy 18 września kandydował z listy partii Jedna Rosja, która jest politycznym zapleczem gospodarza Kremla.

Putin na piątkowym spotkaniu zastrzegł, że poprze kandydaturę Wołodina, jeśli frakcja Jednej Rosji uzna ją za możliwą do zaakceptowania. W odpowiedzi szef frakcji Władimir Wasilew wyraził się pozytywnie o tej propozycji.

W trakcie spotkania prezydent Rosji opowiedział się również za utrzymaniem w nowej Dumie dotychczasowego podziału miejsc w komisjach parlamentarnych. Wyraził też nadzieję, że nowi deputowani bezzwłocznie włączą się w prace nad budżetem.

Dotąd przewodniczącym niższej izby był Siergiej Naryszkin, jednak decyzją prezydenta obejmie on funkcję dyrektora Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR).

O tym, że Wołodin zostanie nowym szefem Dumy sygnalizowały po wyborach rosyjskie media. Gazeta "RBK" napisała w piątkowym wydaniu, powołując się na źródła, że Wołodinowi odpowiada funkcja "publicznego" polityka ze względu na jego praktykę częstych kontaktów z ekspertami i mediami podczas pracy w kremlowskiej administracji. Politolog Jekatierina Szulman oceniła Wołodina jako kogoś, kto "rzeczywiście zechce być osobą nr 4 w kraju".

Wołodin przeszedł do administracji prezydenta w 2012 roku. Był jednym z tych bliskich współpracowników Putina jako szefa rządu (w latach 2008-12), którzy po jego powrocie na Kreml objęli wysokie stanowiska w prezydenckiej administracji. Wołodin był już deputowanym Dumy Państwowej dwóch kolejnych kadencji, w latach 1999-2003 i 2003-2007, w tym był wiceprzewodniczącym izby.

W czerwcu 2014 roku Wołodin został objęty sankcjami USA nałożonymi z powodu polityki Kremla wobec Ukrainy.

W sierpniu nastąpiła zmiana na stanowisku szefa administracji prezydenta Rosji - na miejsce Siergieja Iwanowa mianowany został Anton Wajno. Inną zmianą kadrową w administracji prezydenta była nominacja, tuż przed wyborami, Siergieja Smirnowa na wiceszefa zarządu polityki wewnętrznej, odpowiedzialnego za współpracę z parlamentem. Media rosyjskie wskazały, że na tym stanowisku 38-letni Smirnow będzie "kuratorem" nowej Dumy.

Jedna Rosja w niedzielnych wyborach zdobyła 343 mandaty w 450-osobowej Dumie, znacznie powiększając swą przewagę nad innymi partiami obecnymi w parlamencie. Są nimi, tak jak w poprzednich kadencjach: Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej Giennadija Ziuganowa (42 mandaty), populistyczno-nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego (39 mandatów), lewicowa Sprawiedliwa Rosja, kierowana przez Siergieja Mironowa (23 mandaty). Dwie inne partie mają w Dumie po jednym deputowanym z okręgów jednomandatowych, do Dumy wszedł też jeden kandydat niezależny.

Źródło artykułu:PAP
władimir putinrosjawybory
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)