Trwa ładowanie...
d18o189

Władimir Putin jako superbohater. Wystawa rosyjskiego artysty w Turcji usunięta

Aleksander Donski zaprezentował w Stambule cztery gigantyczne obrazy z prezydentem Rosji. Wkrótce po wystawieniu dzieła zostały usunięte. Władze tłumaczyły, że artysta nie otrzymał zgody na ich prezentację.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stambuł. Uliczna wystawa rosyjskiego artysty o Władimirze Putinie została usunięta przez tureckie władze
Stambuł. Uliczna wystawa rosyjskiego artysty o Władimirze Putinie została usunięta przez tureckie władze (Forum, Fot: Umit Bektas)
d18o189

Rosyjski artysta odsłonił w sobotę w Turcji cztery gigantyczne obrazy z Władimirem Putinem. Jak twierdził chciał pokazać dobre relacje pomiędzy Ankarą a Moskwą, pomimo napiętej sytuacji w związku z wojną w Syrii. Po tym jak Aleksander Donski pokazał swój projekt na ulicach miasta władze nakazały usunięcie obrazów. Oficjalnym powodem był brak zgody na ich wystawienie - podaje agencja Reuters.

- Obecnie mamy zaostrzenie stosunków z Turcją, więc pokazuję tutaj, na głównej ulicy w centrum Stambułu, na której znajduje się rosyjska ambasada, że Putin to Rosja. Chciałem zwrócić uwagę jak prezydent jest postrzegany w kraju - jak superbohater. Napisałem więc to na obrazach - mówił artysta.

Przeczytaj: Recep Tayyip Erdogan grozi Baszarowi al-Asadowi: "możemy uderzyć wszędzie w Syrii"

Forum
Podziel się

Donski powiedział, że chciał wywołać emocje wśród przechodniów. Zdradził też, że chciałby swoje prace pokazywać w innych państwach, m.in. w USA. - Będzie ich więcej w krajach zachodniej demokracji. Pokażę, że Rosjanie uważają sankcje wobec Putina za sankcje przeciwko całemu narodowi - tłumaczył.

d18o189

Turcja i Rosja współpracowały w sektorze obronnym czy energetycznym. Ich stosunki uległy pogorszeniu po wojnie w Syrii. Kraje stanęły po przeciwnych stronach barykady, ale próbowały znaleźć rozwiązanie sporu. Od połowy stycznia formalnie obowiązuje zawieszenie broni w syryjskiej prowincji Idlib, jednak w praktyce jest mało przestrzegane. Państwa oskarżają się wzajemnie o lekceważenie umów. Rosyjski ambasador w Turcji powiedział, że otrzymał groźby śmierci.

Przeczytaj: Rosja wysłała bombowce do Syrii? Nowe ustalenia Amerykanów

Forum
Podziel się

Zobacz też: Prezydent będzie towarzyszył premierowi w Rosji? Cięta riposta rzecznika Andrzeja Dudy

Źródło: reuters.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d18o189

Podziel się opinią

Share

d18o189

d18o189
Więcej tematów