Trwa ładowanie...

Władimir Putin i spór z Polską. Ambasada Rosji komentuje oświadczenie Mateusza Morawieckiego

Mateusz Morawiecki wydał oświadczenie, w którym odnosi się do słów Władimira Putina. Premier skrytykował prezydenta Rosji za manipulowanie historią II wojny światowej. Wirtualna Polska otrzymała komentarz ambasady Rosji do oświadczenia Morawieckiego.
Share
Władimir Putin i spór z Polską. Ambasada Rosji komentuje oświadczenie Mateusza Morawieckiego
Władimir Putin i spór z Polską. Ambasada Rosji komentuje oświadczenie Mateusza MorawieckiegoŹródło: East News, Fot: John Thys/ AFP
d3v7d1w

Rzecznik prasowy ambasady Rosji przesłał nam komunikat ws. oświadczenia Mateusza Morawieckiego. To dokument sporządzony w języku rosyjskim, a jego polska wersja ma zostać wkrótce upubliczniona.

"W oświadczeniu Prezesa Rady Ministrów RP z 29 grudnia tego roku nie ma dla nas nic nowego" - czytamy we wstępie. Urzędnicy ambasady podkreślają, że Mateusz Morawiecki skupił się na wydarzeniach po podpisaniu 23 sierpnia 1939 r. Paktu Ribbentrop-Mołotow, nie odnosząc się bezpośrednio do słów Władimira Putina.

Władimir Putin i spór z Polską. Ambasada Rosji komentuje oświadczenie Mateusza Morawieckiego

"Nic nie zostało powiedziane (...) o pojednawczej polityce prowadzonej przez mocarstwa zachodnie i Polskę wobec hitlerowskich Niemiec do 1939 r." Przedstawiciele Rosji twierdzą, że to przy "aktywnym udziale Polski" upadły międzynarodowe starania Związku Radzieckiego dotyczące "zbiorowego bezpieczeństwa w obliczu faszystowskiego zagrożenia". W komunikacie jest też mowa o "haniebnym spisku monachijskim, po którym Polska i Niemcy zajęły ziemie czechosłowackie", a także o nastrojach antysemickich wśród ówczesnych władz Polski.

d3v7d1w

Zobacz też: Jest reakcja premiera na słowa Władimira Putina. "Czy rząd musiał dokończyć kapustę wigilijną?"

Ambasada podkreśla, że zrównując nazizm i komunizm, Mateusz Morawiecki "zapomina, że (...) niemiecka maszyna wojskowa spotkała prawdziwy opór tylko ze strony Armii Czerwonej". "Za zmiażdżenie na froncie sowiecko-niemieckim trzech czwartych sił Hitlera kraje wolnej i demokratycznej Europy, w tym Polska, powinny być zobowiązane Związkowi Radzieckiemu" - czytamy.

"Pan premier ma absolutną rację, że 'naród rosyjski to naród ludzi wolnych'. Dlatego nigdy nie pogodzimy się ze zbezczeszczeniem pamięci naszych przodków, próbami wykreślenia ich czynów, narzucenia nam jednostronnej, błędnej i kłamliwej interpretacji historii naszego kraju."

d3v7d1w

Czytaj też: Jest reakcja Niemiec na słowa Putina. Ważne słowa ambasadora
Władimir Putin i spór z Polską. Ambasada Rosji reaguje na wpis Mosbacher

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3v7d1w

Podziel się opinią

Share
d3v7d1w
d3v7d1w
Więcej tematów