Trwa ładowanie...

Władimir Putin i spór z Polską. Ambasada Rosji komentuje oświadczenie Mateusza Morawieckiego

Mateusz Morawiecki wydał oświadczenie, w którym odnosi się do słów Władimira Putina. Premier skrytykował prezydenta Rosji za manipulowanie historią II wojny światowej. Wirtualna Polska otrzymała komentarz ambasady Rosji do oświadczenia Morawieckiego.

Władimir Putin i spór z Polską. Ambasada Rosji komentuje oświadczenie Mateusza MorawieckiegoŹródło: East News, fot: John Thys/ AFP
d1imc9k
d1imc9k

Rzecznik prasowy ambasady Rosji przesłał nam komunikat ws. oświadczenia Mateusza Morawieckiego. To dokument sporządzony w języku rosyjskim, a jego polska wersja ma zostać wkrótce upubliczniona.

"W oświadczeniu Prezesa Rady Ministrów RP z 29 grudnia tego roku nie ma dla nas nic nowego" - czytamy we wstępie. Urzędnicy ambasady podkreślają, że Mateusz Morawiecki skupił się na wydarzeniach po podpisaniu 23 sierpnia 1939 r. Paktu Ribbentrop-Mołotow, nie odnosząc się bezpośrednio do słów Władimira Putina.

Władimir Putin i spór z Polską. Ambasada Rosji komentuje oświadczenie Mateusza Morawieckiego

"Nic nie zostało powiedziane (...) o pojednawczej polityce prowadzonej przez mocarstwa zachodnie i Polskę wobec hitlerowskich Niemiec do 1939 r." Przedstawiciele Rosji twierdzą, że to przy "aktywnym udziale Polski" upadły międzynarodowe starania Związku Radzieckiego dotyczące "zbiorowego bezpieczeństwa w obliczu faszystowskiego zagrożenia". W komunikacie jest też mowa o "haniebnym spisku monachijskim, po którym Polska i Niemcy zajęły ziemie czechosłowackie", a także o nastrojach antysemickich wśród ówczesnych władz Polski.

Zobacz też: Jest reakcja premiera na słowa Władimira Putina. "Czy rząd musiał dokończyć kapustę wigilijną?"

Ambasada podkreśla, że zrównując nazizm i komunizm, Mateusz Morawiecki "zapomina, że (...) niemiecka maszyna wojskowa spotkała prawdziwy opór tylko ze strony Armii Czerwonej". "Za zmiażdżenie na froncie sowiecko-niemieckim trzech czwartych sił Hitlera kraje wolnej i demokratycznej Europy, w tym Polska, powinny być zobowiązane Związkowi Radzieckiemu" - czytamy.

d1imc9k

"Pan premier ma absolutną rację, że 'naród rosyjski to naród ludzi wolnych'. Dlatego nigdy nie pogodzimy się ze zbezczeszczeniem pamięci naszych przodków, próbami wykreślenia ich czynów, narzucenia nam jednostronnej, błędnej i kłamliwej interpretacji historii naszego kraju."

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1imc9k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1imc9k
Więcej tematów