Trwa ładowanie...
d2k48fd
05-05-2010 11:10

Wkrótce zobaczymy niezwykłe zjawisko na niebie

Związany ze sławną kometą Halley'a rój Eta Aquarydów osiągnie maksimum aktywności w nocy z 5 na 6 maja - informuje Pracownia Komet i Meteorów na swojej stronie internetowej. Jednak w Polsce warunki do obserwacji tych meteorów będą trudne.

d2k48fd
d2k48fd

Orbita kometa Halley'a przecina się z orbitą Ziemi w dwóch miejscach. Materiał pozostawiony przez kometę w jednym z tych miejsc daje meteory z roju Eta Aquarydów, a w drugim - z roju Orionidów.

Aktywność Eta Aquarydów trwa orientacyjnie od 19 kwietnia do 28 maja. Maksimum występuje zazwyczaj w okolicach 5-6 maja. W roku 2010 największej liczby meteorów można się spodziewać najprawdopodobniej rankiem 6 maja (maksimum około godziny 10 rano). Według International Meteor Organization (IMO) Eta Aquarydy mogą w tym roku osiągnąć aktywność nawet 85 zjawisk na godzinę. Jest to związane z faktem, że w tym roku wypada maksimum 12-letniego cyklu aktywności roju.

- Czas samego maksimum jest niekorzystny dla obserwatorów z Polski, ponadto w obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc w III kwadrze. Dopiero po północy radiant Eta Akwarydów wzejdzie nad horyzont. Rój ten można przez to obserwować tylko rankiem, tuż przed wschodem Słońca na początku maja i w drugiej połowie nocy pod koniec maja, gdyż przez większą część nocy znajduje się pod horyzontem - wyjaśnia dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN.

Na aktywność rzędu kilkudziesięciu meteorów na godzinę mogą liczyć obserwatorzy znajdujący się w okolicach równika i na półkuli południowej. Na półkuli północnej obserwacje Eta Aquarydów są bardzo trudne i duża liczba meteorów na naszym niebie jest wykluczona.

d2k48fd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k48fd
Więcej tematów