"Wkręć świetlówkę" - ruszyła ogólnopolska akcja Greenpeace
Ruszyła ogólnopolska akcja Greenpeace "wkręć świetlówkę" w której to organizatorzy zapraszają internautów do działania. Cel akcji jest prosty, zachęcić społeczeństwo do oszczędności energii i własnych pieniędzy.
Zwykłe żarówki(mamy ich w Polsce ponad 240 milionów) tylko 5% energii przeznaczają na świecenie, a reszta to tylko niepotrzebnie generowane ciepło. Czas to zmienić. Każda wymiana żarówki na świetlówkę to odczuwalna zmiana dla atmosfery.
Na specjalnie przygotowanym serwisie każdy może się przekonać ile oszczędności jest w stanie wygenerować dla siebie i otoczenia wymieniając choćby jedną żarówkę.
Wymieniona strona ma jeszcze jeden cel: pokazać politykom jak wielki potencjał drzemie w społeczeństwie. W grudniu tego roku w Poznaniu odbędą się międzynarodowe negocjacje klimatyczne. Autorzy akcji chcą do tego czasu pokazać politykom, że społeczeństwo działa odpowiedzialnie i świetnie wypada na tle całej Europy.
- Kampania ta, oprócz wymiaru czysto praktycznego, jakim jest redukcja emisji dwutlenku węgla, powstającego podczas produkcji energii, ma także na celu pokazanie politykom, że Polacy czują się odpowiedzialni za los ziemi i oczekują od nich właściwych decyzji podczas negocjacji klimatycznych, które odbędą się w grudniu tego roku w Poznaniu - mówi Agata Zielińska, koordynatorka projektu.
Na stronie można również umieścić swoją fotografię, stając się w ten sposób uczestnikiem projektu. W ten właśnie sposób Re-Generację wsparli już m.in. Kazimiera Szczuka, znana krytyczka literacka, Jerzy Owsiak, twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Krzysztof Grabowski „Grabaż”, lider zespołów Pidżama Porno i Strachy na Lachy. - Oszczędzanie energii to nic trudnego. Zero wysiłku, zero wyrzeczeń i mniejsze wydatki. Gasisz niepotrzebne światło, wkręcasz energooszczędne żarówki i tyle. Dołączasz w ten sposób do światowego grona ludzi, którzy kiwnęli palcem w obronie planety. Zatroszcz się o przyszłość świata - apeluje o udział w projekcie Kazimiera Szczuka.
Z wyliczeń Greenpeace wynika, że wymiana połowy tradycyjnych żarówek używanych w Polsce na świetlówki kompaktowe pozwoliłaby na oszczędności rzędu 3 miliardów złotych rocznie na rachunkach z prąd. Natomiast oszczędność energii uzyskana dzięki takiej wymianie pozwoliłaby na zamknięcie średniej wielkości elektrowni węglowej.