Trwa ładowanie...

Witold Waszczykowski o ekspertyzach ws. wyboru Tuska: były projekty

Wraca sprawa ekspertyz dotyczących wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Według Waszczykowskiego ekspertyzy, a właściwie ich projekty były. Nikt ich jednak w resorcie nie zamawiał.

Share
Witold Waszczykowski o ekspertyzach ws. wyboru Tuska: były projekty
Źródło: WP.PL
d1ufdbi

Mamy ekspertyzy, że Donald Tusk został wybrany na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego - powiedział pod koniec marca w programie Bogdana Rymanowskiego "Jeden na jeden" w TVN24 szef MSZ Witold Waszczykowski.

Ta wypowiedź wywołała burzę. Tym bardziej, że minister nie ujawnił ani treści ekspertyz, ani nazwisk ich autorów. WP postanowiła więc zwrócić się do MSZ z prośbą o przesłanie kopii ekspertyz. Pytaliśmy także o tryb wyboru autorów analiz oraz koszty, jakie poniosło MSZ.

Ekspertyzy? To "analizy oraz opinie naukowców i ekspertów"

"Wspomniane w rozmowie z redaktorem Rymanowskim ekspertyzy stanowiły analizy oraz opinie naukowców i ekspertów zajmujących się prawem europejskim, które były przez nich dobrowolnie udostępniane MSZ" - odpowiedziało na pytanie WP biuro prasowe MSZ. "Resort nie zamawiał tych ekspertyz, ani nie ponosił żadnych kosztów związanych z ich powstaniem. Ekspertyzy te nie stanowią własności resortu, MSZ nie posiada praw autorskich i stosownych licencji, stąd nie mogą one zostać udostępnione."

Także polityków opozycji zaintrygowała sprawa ekspertyz. 28 marca poseł PO Krzysztof Brejza skierował do premier Beaty Szydło interpelację ws. wypowiedzi Waszczykowskiego. Chciał się dowiedzieć, "kto jest autorem ekspertyz, o których wspomina Minister Spraw Zagranicznych, które miałyby potwierdzać rzekome fałszerstwa przy wyborze Tuska", kiedy zlecono ich sporządzenie i kiedy opinia publiczna będzie mogła je poznać.

d1ufdbi

Szymański: "rząd ekspertyz nie zamawiał"

19 kwietnia wiceminister MSZ Konrad Szymański odpowiedział, że rząd nie zamawiał ekspertyz dotyczących fałszerstwa procedury wyborczej przy wyborze Tuska, "zatem pytania o autora ekspertyz, o datę ich zamówienia oraz o udostępnienie pełnej wersji tych ekspertyz są bezprzedmiotowe".

Do odpowiedzi wiceministra Szymańskiego nawiązał "Porannej rozmowie" w RMF FM Robert Mazurek. - Panie ministrze, pan powiedział, że ma pan takie ekspertyzy, iż Donalda Tuska wybrano nielegalnie. Teraz - w odpowiedzi na interpelacje posła Brejzy - wiceminister Szymański pisze, że ekspertyz nie ma - mówił Mazurek.

Waszczykowski: były projekty ekspertyz, ale ich nie zamawialiśmy

- Nie, nie napisał, że nie ma, tylko my ich nie zamówiliśmy, po prostu wyjaśnialiśmy to - odparł Waszczykowski. - Dwóch profesorów zajmujących się prawem międzynarodowym oferowało napisanie poważnych ekspertyz i przesłało mi wstępne oceny, jak mogłaby wyglądać taka ekspertyza. Uznaliśmy, po dyskusji w środowisku politycznym, że nie ma sensu tego podejmować, ponieważ proces pewnie będzie trwał wiele lat i może się nie skończyć pozytywnie - tłumaczył szef MSZ.

- Czyli ekspertyzy mogłyby być, ale nie powstały? - dopytywał prowadzący program.

- Ekspertyzy powstały, to znaczy projekty tych ekspertyz. Natomiast nie przyjęliśmy ich, nie skorzystaliśmy z nich - wyjaśnił Witold Waszczykowski.

Źródło: RMF FM, WP

d1ufdbi

Podziel się opinią

Share
d1ufdbi
d1ufdbi
Więcej tematów