Trwa ładowanie...

Wilno: pogrzeb powstańców styczniowych. Zabije dzwon Zygmunta

22 listopada odnalezione niedawno ciała przywódców powstania styczniowego zostaną uroczyście pogrzebane w Wilnie. Ku czci bohaterów walki o wolność zabije dzwon Zygmunta – najsłynniejszy polski dzwon. Będzie to znak historycznych związków między Polakami a Litwinami.

Wilno: pogrzeb powstańców styczniowych. Zabije dzwon ZygmuntaŹródło: PAP, fot: Valdemar Doveiko
d2ggo26
d2ggo26

22 listopada 2019. Pogrzeb powstańców styczniowych w Wilnie

Podczas niedawnych wykopalisk w Wilnie odnaleziono ciała bohaterów powstania styczniowego. To straceni przez Rosjan w 1864 roku żołnierze największego ze zrywów niepodległościowych w Polsce pod zaborami. Wśród nich jest Wincenty Konstanty Kalinowski, przywódca powstania w województwie grodzieńskim. Zdradził go członek własnego oddziału. Wincenty Kalinowski został rozstrzelany przez Rosjan w Wilnie 22 marca 1864 roku. Jest bohaterem narodowym Polski, Litwy i Białorusi.

22 listopada w Wilnie pogrzebany zostanie także Zygmunt Sierakowski, polski generał, dowódca powstania styczniowego na Żmudzi. Trafił do niewoli po tym, jak jego oddział został rozbity w bitwie z Rosjanami. Zygmunt Sierakowski został powieszony 27 czerwca 1863 roku.

Szczątki 17 powstańców styczniowych odnaleziono na Górze Zamkowej (Górze Giedymina) w Wilnie w 2017 roku. Zostaną pochowane na wileńskim Cmentarzu Na Rossie. Na nagrobkach mają pojawić się napisy nie tylko w języku polskim i litewskim, lecz również w białoruskim.

W uroczystościach wezmą udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także prezydent Litwy Gitanas Nausėda. Z okazji pogrzebu powstańców styczniowych, około 12:30 w Krakowie zabrzmi dzwon Zygmunt.

d2ggo26

Dzwon Zygmunt zabije z okazji pogrzebu w Wilnie. Kiedy bije najsłynniejszy polski dzwon?

Ufundowany przez Zygmunta I Starego, króla Polski w latach 1507-1548, dzwon Zygmunt jest najsłynniejszym dzwonem w Polsce. Wraz z oprzyrządowaniem waży 12,6 tony. Tylko jego serce waży 365 kilogramów. Nowe serce dzwonu Zygmunt zamontowano w 2001 roku, bo stare było pęknięte w czterech miejscach.

Odlany w 1520 roku, dzwon Zygmunt odzywa się z okazji uroczystości kościelnych i państwowych, a także w wyjątkowo podniosłych momentach – w 2019 roku z okazji pożaru katedry Notre Dame w Paryżu.

Nie tylko dzwon Zygmunta uczci pamięć powstańców styczniowych. Zabije także dzwon Tuba Dei z Torunia, tak zwana "trąba Boża", największy średniowieczny dzwon w Polsce. Dzwon Tuba Dei wisi w katedrze pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty. Odlano go w 1500 roku, jest starszy nawet od dzwonu Zygmunta. Waży 7,5 tony. 22 listopada zabiją także dzwony w Wilnie.

d2ggo26

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wojna o 30-krotność składek ZUS. Budka kreśli wizje dla Jarosława Gowina

d2ggo26
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ggo26
Więcej tematów