Wilki wchodzą do dużych miast. Oto najnowsza mapa

Wataha pięciu wilków zamieszkała w niedużym lesie kilka kilometrów od centrum Poznania. Nagranie z umieszczonej fotopułapki to najnowsza aktualizacja na mapie występowania tych drapieżników. Będziecie zdziwieni, gdzie jeszcze widziano ostatnio wilki.

Wilki wchodzą do dużych miast. Oto najnowsza mapa
Źródło zdjęć: © YouTube.com/ PAN | WP.PL
Tomasz Molga

Czy wilki są w Warszawie? Kilka dni temu ranny wilk szedł ulicą Rebusową w warszawskiej dzielnicy Włochy. Najprawdopodobniej wcześniej samochód przetrącił mu kręgosłup. Zwierzę zostało schwytane, przez łowczego lasów miejskich. Niestety nie miało szans na wyleczenie. Warszawski wilk został uśpiony.

Czy w Poznaniu są wilki? Tak! - "Zameldowały się" w niedużym, bo kilkaset hektarowym lesie przy ulicy Darzyborskiej - powiedział dziennikarzom Marcin Kostuch myśliwy z Poznania. Na dowód opublikował nagranie jednego z wilków. W tej okolicy od listopada 2018 roku monitoruje watahę liczącą pięć sztuk.

- Ludzie spacerują, biegają po tych terenach. A to niewielki obszar leśny. Dla wilka całkowicie nieodpowiedni. Wilk teren łowiecki ma dużo większy, sięgający 10 tys. hektarów. Las za Swarzędzem liczy jakieś 500 ha. Obecność w nim watahy wilków świadczy o przekroczeniu pojemności środowiskowej dla tego gatunku w okolicznych dużych, zwartych kompleksach leśnych - komentuje myśliwy na łamach "Głosu Wielkopolskiego".

Wilki to nie tylko Bieszczady i puszcze

Nagranie poznańskich wilków to prawdopodobnie pierwszy, udokumentowany przypadek stałego występowania wilków blisko dużych ośrodków miejskich. Więcej na ten temat mówi mapa opracowana przez prof. Henryka Okarmę z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie. Zbiera on twarde dowody występowania wilków w Polsce. To głównie nagrania z fotopułapek instalowanych przez leśniczych, myśliwych i amatorów podglądania przyrody.

Obraz
© IOP Kraków PAN | Atlas SSaków Polski

Z mapy (tutaj jej pełna wersja) można wyczytać, że wilki są pod Toruniem i Bydgoszczą, w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego i Częstochowy. Szansę na spotkanie drapieżników mają nawet turyści odwiedzający polskie wybrzeże, od Słupska do Władysławowa.

Panika w Zbąszynku. Na widok wilka dzwonią na 112

Doniesienia o wilkach budzą niepokój, zwłaszcza u miejskich, kanapowych znawców przyrody. Gdy w grudniu zaobserwowano wilki pod Zbąszynkiem, w akcję ostrzegania przed nimi włączyła się lokalna policja. Na widok wilka mieszkańcy mają dzwonić na numer alarmowy 112 - ostrzega dzielnicowy. Inna sprawa, że policja nie potrafi wyjaśnić, co właściwie zrobi z takim zgłoszeniem. - Może trochę na wyrost, ale wydaliśmy komunikat, aby mieszkańcy zamykali na noc zwierzęta gospodarskie i psy - mówi WP sierż. sztab. Marcin Ruciński, rzecznik policji w Świebodzinie.

Ponadto policja zaapelowała, aby osoby starsze oraz dzieci nie chodziły samotnie i po zmroku do lasu. Według ustaleń pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim wilki zawędrowały pod Zbąszynek z lasów lubuskich. W całym województwie odnotowano obecność 30 wilczych rodzin.

Nie bać się. Nawet gdy wilk patrzy wam w oczy

Zdaniem przyrodników powinniśmy się cieszyć z widoku wilków i nie obawiać się ataku z ich strony. Dzięki wprowadzonej w 1998 r. ochronie gatunkowej wilki osiedliły się w tych miejscach Polski, w których zostały wcześniej wytępione.

- Wraz ze wzrostem zasięgu występowania populacji wilka w Polsce, wzrasta także prawdopodobieństwo napotkania tych drapieżników w lesie - komentuje dr hab. Sabina Nowak, badaczka wilków ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Publikuje poradnik, jak zachować się na widok wilka.

Podkreśla, że pogryzień ludzi, o których było głośno w 2018 r. w Bieszczadach i Puszczy Noteckiej, dokonały dwa młode wilki oswojone i uzależnione od jedzenia podawanego przez człowieka. - Są zazwyczaj bardzo ostrożne i płochliwe, ale także bardzo ciekawskie. Nic więc niezwykłego w tym, że wilk zatrzymuje się i przygląda z większej odległości i nie ucieka natychmiast po zobaczeniu człowieka. Nie jest to objaw agresji lecz raczej zaciekawienia - dodaje ekspertka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (613)