PolskaWigilia Bożego Narodzenia w Kościołach Wschodnich

Wigilia Bożego Narodzenia w Kościołach Wschodnich

Wierni Cerkwi Prawosławnej, Kościoła Greckokatolickiego i innych chrześcijańskich obrządków wschodnich w tym Ormianie obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia.

Wigilia Bożego Narodzenia w Kościołach Wschodnich
Źródło zdjęć: © AFP

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/boze-narodzenie-w-kosciele-wschodnim-6038699886494337g ) [

]( http://wiadomosci.wp.pl/boze-narodzenie-w-kosciele-wschodnim-6038699886494337g )
Boże Narodzenie w Kościołach Wschodnich

Do tradycyjnej wieczerzy zasiedli chrześcijanie wschodni mieszkający, między innymi, na Podkarpaciu, w województwie warmińsko-mazurskim i na Podlasiu.

Na Sądecczyźnie wigilię święci, między innymi, trzy tysiące Łemków, osób wyznania grekokatolickiego. Kolacja wigilijna składa się z 12 dań. Tradycyjnie na centralnym miejscu świątecznego stołu jest kutia zrobiona m.in. z pszenicy, miodu, maku, orzechów i bakalii. Uczestnicy wieczerzy wigilijnej przełamują się prosforą, czyli chlebem poświęconym wcześniej w cerkwi. W wielu domach podtrzymywana jest także tradycja dzielenia się czosnkiem, który wśród mieszkańców Karpat uważany jest za symbol zdrowia.

Potrawy na wigilijnym stole chrześcijan wschodnich niewiele się różnią od tych podawanych w czasie katolickich świąt. Jest na nim także karp w galarecie, barszcz z uszkami i kompot z suszonych owoców.

O północy wierni udają się do cerkwi na pasterkę. W niektórych miejscowościach nabożeństwo odbywa się nad ranem. W cerkwiach, zamiast żłóbka, wystawiana jest bożonarodzeniowa ikona.

W tradycji greckokatolickiej nie ma zwyczaju wręczania sobie prezentów w czasie świąt Bożego Narodzenia. Podarunki rozdawane były już wcześniej - dzień świętego Mikołaja obchodzony jest w obrządkach wschodnich 19 grudnia. Jednak w niektórych domach prezenty wręcza się dwa razy - także dziś.

Arcybiskup Jan Martyniak, Metropolita Przemysko-Warszawski Kościoła Greckokatolickiego, zauważa, że chrześcijanie zachodni podchodzą do świąt Bożego Narodzenia bardziej historycznie i rodzinnie niż chrześcijanie wschodni. Według hierarchy Kościoła Greckokatolickiego Wschód, który przez kilka wieków nie miał święta Bożego Narodzenia natomiast miał Epifanię, widzi w tym święcie głębię Bożej drogi do człowieka.

Natomiast arcybiskup Adam Dubec, ordynariusz Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego podkreśla, że święta te mają przypominać chrześcijanom o tym, że Bóg posyła swojego Syna, by człowiek odzyskał jedność ze Stwórcą.

Uroczystość Wigilii Bożego Narodzenia prawosławni świętują dwa tygodnie po świętach obchodzonych w Kościołach chrześcijaństwa zachodniego. Różnica ta spowodowana jest stosowaniem dwóch różnych kalendarzy - juliańskiego w chrześcijaństwie wschodnim i gregoriańskiego w Kościołach chrześcijaństwa zachodniego.

Reformę kalendarza juliańskiego wprowadził w 16. wieku papież Grzegorz XIII i to właśnie od jego imienia kalendarz ten nazwany został gregoriańskim.

wigiliakościółświęta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)