Trwa ładowanie...

Wigilia 2023. Czy to święto nakazane? Czy 24 grudnia obowiązuje post?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Poprzedzi je Wigilia, która tradycyjnie jest ważną, rodzinną uroczystością. Czy 24 grudnia katolicy muszą udać się do kościoła i uczestniczyć we mszy świętej? Co z postem w Wigilię?

Post w Wigilię. Co wskazuje Kościół? Czy 24 grudnia wypada święto nakazane?Post w Wigilię. Co wskazuje Kościół? Czy 24 grudnia wypada święto nakazane?Źródło: Pexels
d3rfw75
d3rfw75

Wigilia to święto związane z wieloma zwyczajami. W tradycji chrześcijańskiej to dzień poprzedzający Boże Narodzenie, w którym kończy się okres adwentu. W 2023 roku Wigilia przypada w niedzielę. Czy tego dnia katolicy mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej? Co z wigilijnym postem?

Czy w Wigilię trzeba iść do kościoła? Tegoroczna stanowi wyjątek

Wigilia - choć w tradycji polskiej stanowi ważną uroczystość - nie należy do kanonu świąt obowiązkowych. Oznacza to, że Kodeks Prawa Kanonicznego nie wskazuje wprost nakazu uczestnictwa we mszy świętej 24 grudnia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To miasto warto odwiedzić. Lot trwa niecałą godzinę

W 2023 roku Wigilia wypada jednak w niedzielę, która zgodnie z prawem kościelnym jest dla katolików świętem nakazanym. Oznacza to, że 24 grudnia powinni oni wziąć udział w nabożeństwie. Jak wskazuje bowiem kanon 1247 KPK "w niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego".

d3rfw75

Wierzący powinni pamiętać także, że świętem nakazanym jest również wypadające 25 grudnia Boże Narodzenie. Zgodnie z przepisami prawa kościelnego nakaz uczestnictwa we mszy świętej nie obowiązuje katolików natomiast dzień później - 26 grudnia.

Czy w Wigilię obowiązuje post? Prawo kanoniczne wyjaśnia

Jedną z tradycji wigilijnych, jest uroczysta kolacja. W wielu domach spożywane w jej trakcie dania są bezmięsne. Czy wstrzemięźliwość od spożycia mięsa w tym dniu jest nakazana przez Kościół? Co z postem? Choć powszechnie panuje przekonanie, że w czasie Wigilii obowiązuje wstrzemięźliwość, zakaz jedzenia mięsa 24 grudnia został zniesiony przez Kościół w 2003 roku. Obecnie wstrzemięźliwość od spożycia pokarmów mięsnych stanowi więc jedynie formę tradycji.

W Wigilię nie obowiązuje również post, nakazujący ograniczenie liczby posiłków, spożywanych w ciągu dnia do trzech. Zgodnie z prawem kościelnym, katolicy powinni pościć w czasie Środy Popielcowej i Wielkiego Piątku.

d3rfw75
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3rfw75
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rfw75
Więcej tematów