Trwa ładowanie...

Więzienia za lżenie Kościoła? Pomysł ziobrystów wraca do Sejmu

Nawet dwa lata więzienia mogłyby grozić za wyszydzanie i lżenie Kościoła, jego dogmatów lub obrzędów. Przewiduje to obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu karnego. Sejm zajmie się nim w przyszłym tygodniu. Te rozwiązania przygotowali politycy Suwerennej Polski.

Karę do dwóch lat więzienia za wyszydzanie, lżenie Kościoła, jego dogmatów lub obrzędów przewiduje obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu karnego.Karę do dwóch lat więzienia za wyszydzanie, lżenie Kościoła, jego dogmatów lub obrzędów przewiduje obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu karnego.Źródło: EAST_NEWS, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
dy7dmzb
dy7dmzb

Autorami ustawy "W obronie chrześcijan" są politycy Suwerennej Polski. W poprzedniej kadencji Sejmu pierwsza próba jej uchwalenia nie powiodła się, kiedy punkt ten został niespodziewanie zdjęty z obrad tuż przed głosowaniem. Wówczas proponowana sankcja za lżenie Kościoła wynosiła nawet do trzech lat więzienia.

Teraz pomysł do Sejmu wraca, ponieważ jest to projekt obywatelski, a te nie lądują w koszu z końcem kadencji. Pierwsze czytanie miało odbyć się w lutym, ale ostatecznie posłowie zajmą się nim na posiedzeniu, które rozpocznie się 24 kwietnia.

- Ta ustawa ma wymiar antyhejterski i jest odpowiedzią na rozlewającą się nienawiść wobec osób wierzących, w szczególności wobec chrześcijan - wyjaśniał wcześniej poseł Suwerennej Polski Marcin Warchoł

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

20 lat Polski w Unii Europejskiej. Bilans zysków i strat

Więzienie za lżenie Kościoła. Jakie kary i za co?

Projekt obywatelski, wspierany przez kilkaset tysięcy Polaków, ma na celu zaostrzenie kar za lżenie Kościoła i innych związków wyznaniowych. Zakłada zmianę art. 195 Kodeksu karnego, który obecnie przewiduje karę do dwóch lat pozbawienia wolności za złośliwe przeszkadzanie w wykonywaniu aktu religijnego. Autorzy projektu chcą usunąć słowo "złośliwe" z tego zapisu.

dy7dmzb

Zmiana dotyczyłaby również art. 196 Kodeksu karnego. Do dwóch lat pozbawienia wolności groziłoby za publiczne lżenie Kościoła, innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej lub wyszydzanie jego doktryn, lub obrzędów.

Ponadto autorzy projektu chcą dodać do Kodeksu karnego art. 27a, który uniemożliwiałby karanie za wyrażenie przekonań, ocen lub opinii obecnych w nauce głoszonej przez Kościół, lub inny związek wyznaniowy. Nie wyłączałoby to jednak odpowiedzialności za zniewagę lub zakłócenie porządku publicznego ze względu na formę wyrażenia przekonania, oceny lub opinii.

Zdecydowany sprzeciw wobec takim rozwiązaniom wyrażała już wcześniej opozycja, a obecna większość rządząca. Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus określiła projekt wprost jako "knebel, uniemożliwiający krytykę Kościoła i księży".

Źródło: Rzeczpospolita/WP

dy7dmzb
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dy7dmzb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy7dmzb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj