Trwa ładowanie...
d3j1hrg
mazowsze
31-10-2001 19:33

Wietrznie i zimno w całej Polsce

Chłodny front atmosferyczny przemieszcza się w Polsce z północy na południe. Na Bałtyku w środę panuje sztorm. Wiatr osiąga w porywach do 11 stopni w skali Beauforta - czyli 110 km/h. Według synoptyków, w środę w nocy prędkość wiatru wzrośnie do ponad 130 km/h. Taki wiatr na lądzie wyrywa drzewa. Kutry skryły się w portach środkowego wybrzeża.

d3j1hrg

Pełnione są sztormowe wachty. Fale przelewają się przez główki portów między innymi w Kołobrzegu i Darłowie. Wszystkie jednostki otrzymały ostrzeżenie przed nadchodzącym nocnym sztormem - powiedział Radiu Koszalin Zdzisław Kapała z polskiego ratownictwa Okrętowego w Gdyni. Sztorm zacznie słabnąć w piątek.

W ciągu najbliższych dwóch-trzech godzin nad Mazowsze dotrze chłodny front atmosferyczny. Po godz. 20 minie on Warszawę. Oznacza to porywisty wiatr i spadek temperatury - poinformowano w Centralnym Biurze Prognoz IMGW.

W Warszawie będzie wiał silny wiatr północno-zachodni, okresami silny i porywisty. Prędkość wiatru ma dochodzić do ok. 23 m/s. Temperatura spadnie nawet o kilkanaście stopnii. W nocy będzie pochmurno i okresowo może padać.

Piątek ma również być pochmurny i chłodny - maksymalna temperatura może wynieść 7 st. C. Na początku będzie wiał silny i porywisty wiatr, po południu słabnący.

d3j1hrg

Na Warmii i Mazurach będzie silnie wiać - ostrzegają synoptycy. W środę i w czwartek wiatr może osiągnąć prędkość nawet do 90 km/h (25 m/s). Instytut Meteorologii w Białymstoku zapowiada też, że temperatura spadnie aż o 10 stopni. W nocy termometry pokażą od 3 do 5 stopni.

Spodziewane są również opady deszczu, a na wschodnich obrzeżach województwa deszczu ze śniegiem.

Według Małgorzaty Szmidt-Jeżewskiej, rzecznika olsztyńskiej straży pożarnej, połamane drzewa i spadające gałęzie stanowią zagrożenie dla użytkowników dróg. Pragniemy ostrzec mieszkańców całego regionu przed wychodzeniem z domów. Radzimy też zabrać ze swoich posesji i z balkonów wszelkie przedmioty, które mogłyby zostać poniesione przez wiatr - powiedziała Szmidt-Jeżewska.(aka)

Zobacz także:
WP-Pogoda

d3j1hrg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j1hrg
Więcej tematów