Wiesław Myśliwski laureatem jedenastej edycji Nagrody Literackiej NIKE
Za powieść "Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesław Myśliwski odebrał
statuetkę Nagrody Literackiej NIKE dłuta Gustawa Zemły. To już
drugie zwycięstwo Myśliwskiego w tym konkursie - w pierwszej edycji
Nagrody Literackiej NIKE w 1997 zwyciężyła jego powieść
"Widnokrąg".
09.10.2007 08:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Tegoroczne Jury obradowało w składzie: Tadeusz Bartoś, Henryk Bereza, Izabella Cywińska, Tadeusz Drewnowski, Dariusz Nowacki, Marian Stala, Małgorzata Szpakowska (przewodnicząca), Marta Wyka oraz Marek Zaleski.
Wiesław Myśliwski:
urodził się w 1932 roku w Dwikozach pod Sandomierzem. Jest uważany za mistrza nurtu chłopskiego w literaturze polskiej. Napisał powieści: "Traktat o łuskaniu fasoli", "Widnokrąg", "Nagi sad", "Pałac", "Kamień na Kamieniu", oraz dramaty: "Złodziej", "Klucznik", "Drzewo", "Requiem dla gospodyni".
Traktat o łuskaniu fasoli
10 lat po Widnokręgu - nowa wielka powieść Wiesława Myśliwskiego. Narrator w monologu skierowanym do tajemniczego przybysza dokonuje bilansu całego życia. W jakim stopniu sam wpłynął na swój los, a jak bardzo ukształtowały go traumatyczne doznania z dzieciństwa i zakręty polskiej historii? Powieść Myśliwskiego to swoista medytacja nad rolą przeznaczenia i przypadku w ludzkim życiu.
Nagroda Literacka NIKE:
Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Przyznawana jest od 1997 roku, podczas uroczystej gali odbywającej się tradycyjnie w pierwszą niedzielę października. Celem przedsięwzięcia jest promocja literatury polskiej ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść. W konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Typowane są dzieła tyko autorów żyjących. Zwycięzca wyłaniany jest w trzech etapach: pierwszy to 20 nominacji, drugi: wybór siedmiu finalistów. Decyzję o przyznaniu nagrody Jury podejmuje w dniu jej wręczenia. Do tego momentu ani laureat, ani finaliści nie znają ostatecznego werdyktu. Fundatorami Nike są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.
Dotychczasowi Laureaci Nagrody Literackiej NIKE:
Dorota Masłowska "Paw królowej" (2006); Andrzej Stasiuk "Jadąc do Babadag" (2005), Wojciech Kuczok "Gnój" (2004), Jarosław Marek Rymkiewicz "Zachód słońca w Milanówku" (2003), Joanna Olczak - Roniker "W ogrodzie pamięci" (2002); Jerzy Pilch "Pod Mocnym Aniołem" (2001), Tadeusz Różewicz "Matka odchodzi" (2000), Stanisław Barańczak "Chirurgiczna precyzja" (1999), Czesław Miłosz "Piesek przydrożny" (1998), Wiesław Myśliwski "Widnokrąg"(1997).