Wiemy już wszystko. Zapowiada się wielka awantura w Sejmie
Marszałek Sejmu poinformował, że w czwartek odbędzie się debata na temat projektu ustawy dotyczącej aborcji. Głosowanie nad projektami ustawy odbędzie się w piątek o godzinie 14:00.
Sejm w czwartek zajmie się czterema projektami dotyczącymi przepisów aborcyjnych. Projekty złożyły: KO, Lewica i Trzecia Droga.
Hołownia zapowiedział w środę, że jeżeli pojawią się w czasie prac nad projektami wnioski o ich odrzucenie w I czytaniu, to głosowania nad tymi wnioskami odbędą się w piątek. Dodał, że jeżeli Sejm zdecyduje o skierowaniu tych projektów do komisji nadzwyczajnej, to Sejm jeszcze w piątek tę komisję powoła. Marszałek Sejmu podkreślił, że nie ma pewności, czy wszystkie cztery projekty dotyczące przepisów aborcyjnych trafią do komisji.
- Gwarancji mieć nie można. Ale mam pewność, że od strony organizacyjnej zrobiłem wszystko, żeby tak się stało - odpowiedział marszałek na pytanie dotyczące przyszłości projektów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego Rosja chce zaatakować Kazachstan? "Potrzebuje paliwa"
Hołownia zaznaczył również, że głosowanie nie jest końcowym etapem procesu legislacyjnego. - Jak państwo wiedzą, to jest materia, w której może wydarzyć się wszystko. Ale wierzę, że wszyscy będziemy odpowiedzialni. To nie jest finalne głosowanie. To jest głosowanie, aby zastanowić się, czy jest jakiś wspólny mianownik, by poprawić sytuację polskich kobiet - podkreślił.
Komisja nadzwyczajna
Marszałek Sejmu przekazał, że kluby parlamentarne zostały poinformowane, że będą miały czas do czwartku, do godz. 18:00, aby zaproponować kandydatury na członków nadzwyczajnej komisji.
- Jeżeli taka będzie decyzja Sejmu wyrażona w czasie głosowań w piątek, to od razu w czasie głosowań w piątek ta komisja zostanie powołana - zadeklarował.
Poinformował także, że Prezydium Sejmu na jego wniosek zdecydowało, że ta komisja będzie liczyła 27 członków.
- Parytet będzie - zgodnie z zasadą wyznaczania parytetów, którą mamy przyjętą w Sejmie, jeśli chodzi o liczebność komisji - następujący: PiS - 11 członków, KO - 9, PL2050-TD - 2, PSL-TD - 2, Lewica - 2, Konfederacja - 1 poseł - poinformował Hołownia.
Zaznaczył, że komisja jeszcze nie jest powołana, "więc to jest w pewnym sensie sondażowa procedura".
Czytaj także: