Trwa ładowanie...
d3cg9t2

Wielkie tropikalne kleszcze dotarły do Niemiec

W dwóch krajach związkowych zauważono tropikalne kleszcze, która zostały prawdopodobnie przyniesione przez ptaki. Egzotyczne kleszcze są większe niż europejskie i, podobnie jak one, przenoszą niebezpieczne choroby.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kleszcze zaobserwowane w Niemczech są znacznie większe niż te, które żyją w Polsce
Kleszcze zaobserwowane w Niemczech są znacznie większe niż te, które żyją w Polsce (Adobe Stock)
d3cg9t2

Hyalomma to gatunek występujący w południowej Europie, w Azji i Afryce. A teraz także w Niemczech.

Większe od europejskich kleszczy

Wiele wskazuje na to, że kleszcze dotarły do Niemiec jeszcze przed rozpoczęciem zimy. Najprawdopodobniej dostały się tu wraz z ptakami. Ich larwy gnieżdżą się często w ptasich piórach. Są pokryte pomarańczowymi paskami i mają długość około dwóch centymetrów, są zatem znacznie większe od kleszczy w środkowej części Europy.

d3cg9t2

Już w ubiegłym roku w Niemczech były okresy wzmożonych upałów, a to idealna pogoda dla małych owadów i pajęczaków z tropików. Ciepło to znak, że mogą opuścić swoją zimową kryjówkę i szukać odpowiedniego żywiciela. Egzotyczni krwiożercy chętnie żywią się krwią dużych ssaków, na przykład koni. To właśnie na skórze tych zwierząt odkryto je w Niemczech.

Zobacz także: Zamieszanie po wpisie o Tusku. Minister rządu PiS się tłumaczy

Kleszcze na polowaniu

Jednak hyalomma atakuje także ludzi. W przeciwieństwie do europejskich kleszczy, te egzotyczne nie siedzą w trawie, czekając na przechodzącego ssaka, lecz są w stanie same pokonać drogę do potencjalnego żywiciela. Mogą przy tym bez większego wysiłku pokonać samodzielnie nawet sto metrów.

d3cg9t2

Panuje powszechne przekonanie, że kleszcze czatują na ofiarę w swoich kryjówkach na drzewach. To jednak mit. W rzeczywistości chowają się w krzakach i w trawie. Dotknięte przez człowieka lub zwierzę, wpijają się w jego skórę, a gdy nasycą się krwią, same odpadają.

Niebezpieczne choroby

Tropikalne kleszcze mogą wywołać, podobnie jak te europejskie, boreliozę i zapalenie mózgu, a oprócz tego tak zwaną gorączkę kleszczową.

Podczas wysysania krwi z żył, kleszcze wydalają odchody, które osadzają się na skórze, a następnie przy najlżejszym zadraśnięciu przedostają się do krwi. Taką drogą przenoszą się też bakterie chorób. Osadzają się w nerkach, w sercu i pod skórą, wywołując reakcje zapalne i niszcząc naczynia krwionośne. Ale tylko wówczas, jeśli kleszcz już wcześniej pił krew osoby, która jest nosicielem bakterii. W ten sposób kleszcz przenosi chorobę z człowieka na człowieka.

d3cg9t2

Dotychczas nie zaobserwowano w Niemczech, by hyalomma atakowała ludzi. Do Niemiec nie dotarła aż tak duża liczba tych pajęczaków, by stworzyć tu niebezpieczną populację. W tym celu musiałyby one zacząć się rozmnażać, ale liczba ich jest znikoma, na razie zauważono zaledwie parę sztuk. Hyalomma jest jednym z 600 istniejących na świecie rodzajów kleszczy.

Przeczytaj też:
Niemcy: kleszczowe zapalenie mózgu coraz częstsze
Nowa choroba przenoszona przez kleszcze. Trudna do wykrycia, łatwa do wyleczenia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3cg9t2

Podziel się opinią

Share
d3cg9t2
d3cg9t2
Więcej tematów