Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
target

Najlepsza metoda zabezpieczenia się przed kleszczami

Kleszcze to małe pajęczaki, które budzą postrach ze względu na przenoszone choroby. Podobnie jak komary żywią się krwią, lecz potrzebują jej o wiele więcej. Niezauważone potrafią być przytwierdzone do ciała nawet do 15 dni. Co warto o nich wiedzieć? Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?

Share
Najlepsza metoda zabezpieczenia się przed kleszczami
Źródło: materiały partnera
d1nsisv

W jaki sposób działają kleszcze?

Kleszcze posiadają aparat żądlący, aby wcinać się w skórę oraz zasypać krew. Dzięki swojej budowie przytwierdzają się bardzo solidnie, a przypadkowe drapanie i pocieranie nie robi im krzywdy. Potrafią wędrować po ciele, pod ubraniem, by wybrać miękkie i ciepłe miejsce, na przykład w okolicach pach lub genitaliów. Dzięki temu, że ślina kleszcza zawiera środek znieczulający, jego ukłucie i sama obecność często nie jest zauważalna. Gdzie można znaleźć kleszcze? Występują one w całej Europie, najczęściej możemy je spotkać w lasach, parkach oraz ogrodach. Szczególną uwagę trzeba zachować w miejscach, gdzie trawy sięgają powyżej kostek. Jesteśmy narażeni na kontakt z kleszczami podczas zbierania grzybów, jazdy rowerem przez park, łowienia ryb czy nawet zwykłego spaceru.

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Badania pokazują, że od 10 do 40% może przenosić choroby. Najbardziej znana choroba, która budzi postrach to borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Borelioza przenoszona przez kleszcza pospolitego obejmuje układ nerwowy, stawy oraz serce. W pierwszych dniach przypomina objawy grypy, następnie bakterie roznoszą się po całym organizmie. Charakterystycznym objawem zarażenia jest rumień wędrujący, który pojawia się od kilku dni do 3 tygodni po ukąszeniu. Osoby chore na boleriozę skarżą się na zapalenia stawów, porażenia nerwów, zaburzenia rytmu serca czy problemy skórne. Jednak kleszcze potrafią przenosić dużo więcej jednostek chorobowych i patogenów, dlatego tak ważne jest zapobieganie ukąszenia.

d1nsisv

Jedną z najlepszych metod, które zapewniają nam ochronę przed kleszczami to repelenty. Warto wybrać środek sprawdzony i zaufany, taki jak Target. Jest to nowość na rynku, gdyż możemy nim spryskiwać nawet duże powierzchnie takie jak ogród czy las. Jest on wyjątkowo skuteczny, gdyż sprawia, że teren na którym przebywamy my, nasze dzieci czy zwierzęta jest w pełni bezpieczny. Możemy użyć do rozpylania małe ręczne opryskiwacze albo polecane na duże powierzchnie duże opryskiwacze.

d1nsisv

Podziel się opinią

Share
d1nsisv
d1nsisv
Więcej tematów