Ważna lista nieobecności. Nie przyszli do Rydzyka
W Toruniu odbyła się wielka celebracja 31. urodzin Radia Maryja. W obchodach wzięło udział kilka tysięcy osób, łącznie z dwoma wicepremierami. Tym razem na miejscu nie pojawili się prezes PiS, prezydent ani premier. W ich imieniu odczytane zostały listy. Ojciec Tadeusz Rydzyk, w ramach prezentu od rządzących, otrzymał miecz z II wieku.
04.12.2022 | aktual.: 04.12.2022 09:41
Do Torunia na jubileusz Radia Maryja przyjechały setki autobusów z różnych stron kraju. Obchody odbywały się w rocznicy powstania rozgłośni w hali sportowo-widowiskowej Arena.
Jak co roku, nie mogło tam zabraknąć polityków, choć tym razem nie było tych najważniejszych. Mimo wielokrotnej obecności w poprzednich latach, tym razem na miejsce nie dotarli prezydent, prezes PiS i premier.
Jarosław Kaczyński kontynuował w tym czasie objazd po Polsce. Był w Legnicy i Zielonej Górze, gdzie znów nie zabrakło protestów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najważniejsi nieobecni
Prezydent i prezes PiS napisali w związku z uroczystościami listy. "Radio Maryja wraz z kolejno powstającymi 'Naszym Dziennikiem', Telewizją Trwam i Akademią Kultury Społecznej i Medialnej od 31 lat niezmiennie niosą otuchę i wsparcie" - pisał Andrzej Duda.
Z kolei Kaczyński podkreślał rolę samego ojca Rydzyka. "Dziękujemy również Stwórcy za ten dar, przez który działa Opatrzność - za osobę czcigodnego ojca dyrektora" - pisał w odczytanym liście prezes PiS.
Osobiście obecni byli za to m.in.: wicepremierzy Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin, a także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz Antoni Macierewicz, który był owacyjnie witany przez zgromadzonych.
Miecz z II wieku
Na ciepłych słowach, pod adresem Radia Maryja i ojca Rydzyka, ze strony polityków się nie skończyło. Sasin i Błaszczak przekazali dyrektorowi Radia Maryja eksponat przeznaczony dla budowanego przez niego Muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu. Był to miecz, który pochodzi z początku II wieku, a na tereny dzisiejszej Polski trafił w XV wieku.
Na koniec sam duchowny też zabrał głos. - Dziękujemy wszystkim, którzy pomagają Ukrainie. Wierzącym, a nawet niewierzącym (...). My chcemy żyć z wszystkimi w przyjaźni. Pojednać się z wszystkimi i z narodem rosyjskim też. Naród rosyjski ma piękną kulturę, piękną muzykę. A to zło trzeba odrzucić, trzeba oczyścić się.
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 roku. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.
Źródło: Telewizja Trwam, PAP
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Zobacz także