PolskaWielki Tydzień u franciszkanów

Wielki Tydzień u franciszkanów

Dwa koncerty i trzy rekonstrukcje dawnych opraw muzycznych liturgii wielkotygodniowych przygotowano w Poznaniu w ramach "Wielkiego Tygodnia u franciszkanów".

Projekt artystyczny "Wielki Tydzień u franciszkanów" to cykl wydarzeń religijno-muzycznych od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Wielkanocnej, odbywający się w kościele o.o. franciszkanów w Poznaniu.

Przedsięwzięcie koordynuje klasztor o.o. franciszkanów na poznańskim Wzgórzu Przemysława. Ojcowie od dawna traktują prezentowanie dorobku muzyki sakralnej jako formę duszpasterstwa.

Cykl rozpocznie się w Niedzielę Palmową nabożeństwem "Gorzkich Żali" w wykonaniu Poznańskich Słowików, a zakończy się liturgią Triduum Paschalnego oprawionego artystycznie przez poznańską Scholę Gregorianę.

W Wielki Poniedziałek i Wielki Wtorek melomani będą mogli wysłuchać "Pasji według św. Mateusza" J. S. Bacha. Ten ponad trzygodzinny koncert zaprezentowany zostanie przez czołówkę polskich artystów specjalizujących się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej. Zagra orkiestra symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu pod batutą Marcina Sompolińskiego, a wystąpi m.in. Chór Kameralny UAM pod dyrekcją Krzysztofa Szydzisza.

W Wielką Środę organizatorzy przygotowali "Matutinum Tenebrarum". Jest to liturgiczno-muzyczna rekonstrukcja Ciemnej Jutrzni na Wielki Czwartek odprawianej w XVII i XVIII wieku. Podstawą muzyczną liturgii będą utwory mistrzów baroku - F. Couperina i A. Corellego.

W Wielki Czwartek "Bractwo Ubogich" - unikalna w skali europejskiej formacja skupiająca grono znakomitych etnomuzykologów zajmujących się kultywowaniem i wskrzeszaniem zabytków polskiej muzyki ludowej - przedstawi staropolską oprawę średniowiecznych pieśni pasyjnych.

W Wielki Piątek i Sobotę w liturgię wplecione zostaną średniowieczne chorałowe śpiewy gregoriańskie w wykonaniu Schola Gregoriana. Muzycy odwzorują XIII-wieczny dominikański i franciszkański zapis określający dokładnie rytmikę śpiewu chorałowego tamtego czasu. (mk)

wielkipoznańfranciszkanie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)