Trwa ładowanie...

Wielkanoc. "Krzyż dzieci i nauczycieli". Emocjonalne słowa kard. Kazimierza Nycza

- To, co się dzieje w oświacie, to krzyż dzieci i nauczycieli - stwierdził podczas nabożeństwa Centralnej Drogi Krzyżowej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. - Od tego są potrzebni fachowcy, żeby udźwignąć ten krzyż i żeby ten krzyż nikogo nie przywalił - dodał.
Share
25. Centralna Droga Krzyżowa wiodła sprzed kościoła św. Anny
25. Centralna Droga Krzyżowa wiodła sprzed kościoła św. AnnyŹródło: PAP, Fot: Piotr Nowak
dmgnu9r

- To jest krzyż dzieci, krzyż młodzieży, krzyż nauczycieli, krzyż odpowiedzialnych za oświatę w wymiarze kraju i w wymiarze samorządu. Krzyż, który musimy dźwigać razem, a nie przeciw sobie, żeby nie ucierpieli ci, dla których szkoły istnieją. Równocześnie, żebyśmy dostrzegli te wszystkie problemy, potrzeby skomplikowane - powiedział kard. Nycz.

Na zakończenie nabożeństwa wygłosił na placu Zamkowym słowo pasterskie do uczestników. Jak zaznaczył, na tę drogę krzyżową jej uczestnicy przynieśli "krzyż tego wszystkiego, co się w tych ostatnich dniach dzieje w szkołach i w szkolnictwie".

Zobacz także: Okrągły stół ws. edukacji na Stadionie Narodowym. Minister zdradza szczegóły

Według hierarchy uczestnicy Drogi Krzyżowej nieśli też "wielkie krzyże, które stały się w ostatnim czasie wydarzeniami Europy i świata". - Mam na myśli wydarzenie z Paryża - pożar katedry Notre Dame - wyjaśnił kard. Nycz.

dmgnu9r

- Niezależnie od tego, że jest to wypadek nieszczęśliwy, który się zdarzył, i spłonęło tak wielkie dzieło kultury, sztuki, to jednak zwracamy uwagę przede wszystkim na symbol i znak tej katedry dla Europy, dla Paryża, dla Kościoła, także dla Polski. Kiedy katedra płonęła, tysiące ludzi - w wydawać by się mogło, jak mówimy nieraz (...), w tej zlaicyzowanej Europie i Paryżu - stanęły do modlitwy - przypomniał.

I dodał: "Wydawać by się mogło, że sprawa obecności Boga, Kościoła w życiu publicznym została załatwiona. Tak się przynajmniej wielu wydawało. Natomiast to głębokie pragnienie, obudzone w takim momencie - oby na trwałe - stało się czymś niesłychanie ważnym" - ocenił kard. Nycz.

Przeczytaj: Wielkanoc 2019. Morawiecki i Szydło złożyli Polakom świąteczne życzenia

Ulicami Warszawy

Centralna Droga Krzyżowa wiodła sprzed kościoła św. Anny Krakowskim Przedmieściem, ul. Miodową, Senatorską do placu Teatralnego, następnie ul. Wierzbową do placu Piłsudskiego. Potem ulicą Tokarzewskiego-Karaszewicza na Krakowskie Przedmieście i z powrotem do kościoła akademickiego św. Anny.

Kilkumetrowy krzyż do kolejnych stacji nieśli m.in. biskupi i księża, siostry zakonne, studenci i straż miejska, prawnicy, strażacy, przedstawiciele różnych wspólnot, w tym po raz pierwszy skupiająca mężczyzn grupa "Żołnierze Chrystusa".

Źródło: polskieradio24.pl, Twitter

Przeczytaj: Wielkanoc 2019 na drogach. Wielki Piątek: rośnie natężenie ruchu na wylotówkach, są pierwsze wypadki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dmgnu9r

Podziel się opinią

Share
dmgnu9r
dmgnu9r
Więcej tematów