Trwa ładowanie...

Wielka Ukraina. Lublin wspiera i bagatelizuje kontrowersyjny występ

W sobotę w Lublinie zorganizowano występ ukraińskiego muzyka Ołeha Skrypki. Jest on współautorem "nowej wersji" hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej m.in. za ludobójstwo na Wołyniu. "Miasto Lublin nie ingeruje w program poszczególnych wydarzeń" – komentuje Wirtualnej Polsce Katarzyna Duma z lubelskiego Ratusza.

Wielka Ukraina. Lublin wspiera i bagatelizuje kontrowersyjny występŹródło: Youtube.com, fot: VopliVidopliassova
dc6pmzg
dc6pmzg

Ołeh Skrypka twórcą "nowego" hymnu ukraińskich nacjonalistów

W sobotę w ramach Festiwalu Ukraina w Centrum Lublina, zaplanowano koncert i wieczór autorski Ołeha Skrypki. Jest on słynnym ukraiński muzykiem, wokalistą, kompozytorem i liderem zespołu "Wopli Widoplasowa" – piszą organizatorzy.

Ołeh Skrypka, jest również pomysłodawcą i głównym twórcą pieśni "Marsz Nowej Armii" (org. pis. Марш Нової Армії), czyli "nowej wersji" utworu "Zrodyłyś my wełykoji hodyny" – hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), odpowiedzialnej za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. "Sami twórcy przyznawali zresztą, że to nowa wersja hymnu OUN" –jako pierwszy poinformował o tym portal kresy.pl.

"Jedyny ukraiński jest kraj. Jeden na wieki od Sanu po Kaukaz"

Ołeh Skrypka wraz z pozostałymi artystami śpiewa "Jedyny ukraiński jest kraj. Jeden na wieki, od Sanu po Kaukaz". Co najistotniejsze, rzeka San o której mowa w "nowym" hymnie ukraińskich nacjonalistów, jest położona w południowo-wschodniej części Polski.

dc6pmzg

Rok temu, zaprezentowano oficjalny klip wideo hymnu "Marszu Nowej Armii", na którym widnieją symbole ukraińskiego nacjonalizmu. Na koszulce jednego z wykonawców widnieje czerwony tryzub na czarnym tle – są to barwy banderowskie, kojarzone jednoznacznie z nacjonalistami z organizacji OUN-UPA. Przestępstwo polegającego na publicznym propagowaniu innego totalitarnego ustroju w Polsce jest karane.

"Według naszych informacji Oleh Skrypka nie jest autorem pieśni "Marsz Nowej Armii", czyli oficjalnego marszu Sił Zbrojnych Ukrainy. Oleh Skrypka był producentem muzycznym i współwykonawcą Marszu Nowej Armii, zaprezentowanego z udziałem orkiestry armii ukraińskiej podczas parady z okazji Dnia Niepodległości w Kijowie, 24 sierpnia 2018 roku” – dla wp.pl komentuje Katarzyna Duma z lubelskiego Ratusza, . „Format festiwalu wpisuje się również w strategiczne założenia rozwoju kultury Lublina, który podkreśla znaczenie dialogu międzykulturowego" – dodaje.

"Chwała Ukrainie. Bohaterom chwała. Chwała narodowi. Śmierć wrogom"

Ukraińscy wykonawcy w "Marszu Nowej Armii" śpiewają również - "Chwała Ukrainie. Bohaterom chwała. Chwała narodowi. Śmierć wrogom". Jak pisaliśmy w sierpniu br. prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko, zlecił opracowanie projektu ustawy o zmianie żołnierskiego pozdrowienia. Pochodzące z czasów radzieckich "Życzymy zdrowia!" zostało zmienione na "Chwała Ukrainie - Bohaterom chwała" ("Sława Ukrajini - Herojam Sława!"). Zmiana pozdrowienia wzbudza szczególne kontrowersje z uwagi na nacjonalistyczny wydźwięk zwrotu.

dc6pmzg

"Ukraina wykonała kolejny krok na drodze przejmowania tradycji i symboli zbrodniczej UPA" – komentował w październiku br., Leszek Miller na swoim profilu na Twitterze.

Występ twórcy "nowego" hymnu ukraińskich nacjonalistów w Lublinie. "Żadnej cenzury na pytania"

Jak zapewnia sam artysta: "Czegoś takiego dawno nie widzieliście! Dialog, performance, niespodziewane improwizacje będą towarzyszyły lubianym przez wszystkich utworom pod akompaniamentem samego wykonawcy na bajanie oraz gitarze. "Dla wygody pytania będą zadawane mi najczęściej na kartkach lub bezpośrednio z sali. I co najważniejsze - żadnej cenzury na pytania! Pytać można o wszystko. Będę odpowiadał maksymalnie szczerze, bowiem najważniejsze to maksymalne włączenie ludzi na koncercie" - zwraca się Ołeh Skrypka, cytowany przez portal cojestgrane24.wyborcza.pl.

"Miasto Lublin nie jest współorganizatorem, a jedynie wspiera Festiwal Ukraina w Centrum Lublina" – komentarz Ratusza

O komentarz w sprawie kontrowersyjnego występu ukraińskiego artysty poprosiliśmy Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta Lublin. Jak poinformowała nas Katarzyna Duma z "Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin" - "Organizowany przez Fundację Kultury Duchowej Pogranicza Festiwal "Ukraina w Centrum Lublina" jest jednym z niemal dwustu projektów wspieranych przez Miasto Lublin w ramach realizacji zadań publicznych z zakresu kultury i sztuki, które otrzymują dofinansowanie w ramach otwartych konkursów. Miasto Lublin nie jest współorganizatorem Festiwalu „Ukraina w Centrum Lublina". "W projekcie (przyp red. pieśni "Marsz Nowej Armii"), uczestniczyło wielu ukraińskich muzyków. Większość występowała wielokrotnie w Polsce" - tłumaczy Katarzyna Duma.

Źródło: kresy.pl

dc6pmzg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc6pmzg
Więcej tematów