Trwa ładowanie...
d1boq5i

Nowe pozdrowienie ukraińskiej armii. Chęć zerwania z sowiecką przeszłością ukłonem w kierunku nacjonalizmu?

Prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko, zlecił opracowanie projektu ustawy o zmianie żołnierskiego pozdrowienia. Pochodzące z czasów radzieckich „Życzymy zdrowia!” zostanie zmienione na „Chwała Ukrainie” „Bohaterom chwała” („Sława Ukrajini-Herojam Sława!”).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gwardia honorowa przy pomniku Stepana Bandery we Lwowie
Gwardia honorowa przy pomniku Stepana Bandery we Lwowie (East News)
d1boq5i

O propozycji zmiany pozdrowienia żołnierskiego poinformował minister obrony Stepan Połtorak. Rada Najwyższa Ukrainy może go przyjąć dopiero po przerwie wakacyjnej. "W tym roku na paradzie wojskowej, która odbędzie się na Placu Majdanu z okazji 27. rocznicy niepodległości Ukrainy, a także setnej rocznicy odrodzenia państwowości Ukrainy, żołnierze po raz pierwszy wykorzystają powitania wojskowe „Sława Ukrainie" i „Sława Bohaterom”, zamiast pozdrowień z czasów radzieckich" - poinformowała służba prasowa Gwardii Narodowej.

W paradzie będzie uczestniczyło 24 jednostki sił zbrojnych Ukrainy, Gwardii Narodowej, Państwowej Straży Granicznej i oficerowie policji. Zostanie zaprezentowana także ukraińska broń i sprzęt.

Zmiana pozdrowienia wzbudza szczególne kontrowersje z uwagi na nacjonalistyczny wydźwięk zwrotu „Sława Ukrajini! Herojam sława!”. Po raz pierwszy pojawił się w czasach Ukraińskiej Republiki Ludowej (1917–1920). Został przyjęty jako organizacyjne przywitanie członków OUN i UPA w czasach II wojny światowej. Organizacje te, w dużej mierze, były odpowiedzialne m.in. dokonaniu ludobójstwa i eksterminacji Polaków na Wołyniu i Malopolsce Wschodniej w czasie II wojny światowej.

d1boq5i

Podziel się opinią

Share

d1boq5i

d1boq5i
Więcej tematów