Trwa ładowanie...

Lublin: miasto wspiera koncert twórcy "nowego" hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów

W Lublinie, przy wsparciu miasta, zorganizowano występ ukraińskiego muzyka Ołeha Skrypki, autora nowej wersji hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej – podaje portal kresy.pl. Koncert odbędzie się w ramach Festiwalu Ukraina w Centrum Lublina.

Lublin: miasto wspiera koncert twórcy "nowego" hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich NacjonalistówŹródło: Facebook.com
d3vtcv5
d3vtcv5

Miasto Lublin wspiera koncert twórcy "nowego" hymnu zbrodniczej OUN

W najbliższą sobotę (24 listopada br.) w ramach Festiwalu Ukraina w Centrum Lublina odbędzie się koncert i wieczór autorski Ołeha Skrypki. Jest on słynnym ukraiński muzykiem, wokalistą, kompozytorem i liderem zespołu "Wopli Widoplasowa". Dodatkowo uczestniczył w różnych projektach telewizyjnych m.in. "Dancing with The Stars" i "The Voice" – piszą organizatorzy.

Jak podaje portal kresy.pl, Ołeh Skrypka jest także pomysłodawcą i głównym twórcą pieśni "Marsz Nowej Armii", czyli nowej wersji utworu „Zrodyłyś my wełykoji hodyny” – hymnu zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. "Sami twórcy przyznawali zresztą, że to nowa wersja hymnu OUN". "Marsz Nowej Armii" została publicznie wykonana w sierpniu br. podczas defilady w Kijowie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

"Skrypkę przy tworzeniu utworu wsparła grupa ukraińskich rockmenów, w tym lider "Ot Vinta", Jurij Żurawel, znany m.in. z gloryfikowania UPA i Stepana Bandery. Rok temu zaprezentowano oficjalny klip wideo, pełnego symboliki ukraińskiego nacjonalizmu, w tym OUN" – czytamy w artykule.

d3vtcv5

Ukraińska, nacjonalistyczna organizacja polityczno-wojskowa OUN i UPA (jej formacja zbrojna) były odpowiedzialne m.in. dokonaniu ludobójstwa i eksterminacji Polaków na Wołyniu i Malopolsce Wschodniej w czasie II wojny światowej.

„Getto dla „debili” nie mówiących po ukraińsku”

Jak przypomina portal kresy.pl, Ołeh Skrypka w kwietniu 2017 roku udzielił wypowiedzi Radiu Skovoroda, w której podzielił się swoimi przemyśleniami m.in. na temat dominacji języka rosyjskiego w ukraińskiej kulturze, proponując "stworzenie getta dla "debili" nie mówiących po ukraińsku". Jego wypowiedź wstrząsnęła rosyjską i częścią ukraińskiej opinii publicznej. Oburzenie słowami Skrypki wyraził także dyrektor Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinsky. W odpowiedzi muzyk opublikował oświadczenie, w którym stwierdził, że jego słowa zostały "przekręcone", a jego propozycja była "ironiczna".

Coroczny Festiwal "Ukraina w Centrum Lublina" zorganizowany przez Fundację Kultury Duchowej Pogranicza przy wsparciu Urzędu Miasta Lublin oraz pod patronatem Ambasady Ukrainy w RP "to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Lublinie" – zapowiadają organizatorzy. Festiwal odbędzie się w dniach 22-25 listopada br.

Żródło: kresy.pl

d3vtcv5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vtcv5
Więcej tematów