Wielka rekonstrukcja w Świnoujściu
Piekło okopów w Świnoujściu - eksplodowało 100 kg
Rekonstrukcja bitwy z I wojny światowej
21 marca 1918 roku rozpoczęła się seria ataków wojsk niemieckich na zachodnim froncie, której celem było przełamanie frontu i pokonanie aliantów.
W Forcie Gerharda w Świnoujściu 70 rekonstruktorów trzech armii: pruskiej, francuskiej i rosyjskiej, a konkretnie Rosyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego, którego żołnierze walczyli u boku Francuzów i Amerykanów, odtworzyli tamte chwile i zainscenizowali potyczkę z I Wojny Światowej.
Wysadzono 100 kilogramów środków pirotechnicznych używanych w najlepszych wojennych filmach, wykopano ponad 100 metrów okopów a wszystko jak prawie 100 lat temu ogrodzono drutem kolczastym i "zaminowano".
Trochę historii:
Fort Gerharda - zwany również Fortem Wschodnim, to jeden z fortów Twierdzy Świnoujście. Należy do najlepiej zachowanych XIX wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie. Położony jest na wyspie Wolin, na prawym brzegu ujścia cieśniny Świny.
Budowa Fortu rozpoczęła się tuż po wojnie Prusko-Duńskiej w 1848 roku i zakończyła się w roku 1859. Był on przeznaczony do obrony portu przed nieprzyjacielską flotą. Dwukondygnacyjna owalna reduta po 1863 roku otoczona została wraz ze wschodnim fragmentem wałów ziemnych fosą wodną. Od 1881 roku ufortyfikowana bateria nadbrzeżna z zachodnią ławą artyleryjską i wschodnią galerią dla dział oraz kazamatami została dodatkowo wyposażona w dwie kaponiery.
W II poł. XIX w. dwukondygnacyjna reduta, pełniąca rolę bloku koszarowo-bojowego została przebudowana, stając się zapleczem wysokich obwałowań ziemnych, skierowanych grotem w stronę północno-wschodnią.