Trwa ładowanie...

Wielka Koalicja za Równością i Wyborem. KOD ma poważną konkurencję

"Mamy szanse zmienić wynik kolejnych wyborów" - zapowiadają i organizują wielką koalicję. Już nie tylko KOD chce walczyć z rządem.

Wielka Koalicja za Równością i Wyborem. KOD ma poważną konkurencjęŹródło: PAP
d32uo61

PiS ma nowego przeciwnika. Powstała Wielka Koalicja za Równością i Wyborem. Zrzesza kobiety, które nie zgadzają się na obecną politykę rządu.

Chcą blokować działania ws. zaostrzenia prawa aborcyjnego, dostępu do antykoncepcji i standardów opieki okołoporodowej.

Kobiety kontra rząd. "Mamy szanse zmienić wynik kolejnych wyborów"

- Skrót od nazwy koalicji oddaje nasze dzisiejsze emocje - wyjaśnia "Gazecie Wyborczej" Bożena Przyłuska z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

d32uo61

I dodaje: "umiemy błyskawicznie zorganizować uliczny protest. Ale brakuje nam ekspertów i kontaktów politycznych. Te da nam koalicja. Jeśli uda się połączyć siły, mamy szanse zmienić wynik kolejnych wyborów".

- Od ponad roku jesteśmy świadkami wielkiego zaangażowania społeczeństwa w walkę o prawa kobiet. Nie chcemy stracić tej energii, która widoczna była podczas "czarnego protestu". Ale chcemy być bardziej skuteczne - dodaje Anna Karaszewska z zarządu Kongresu Kobiet.

Do koalicji przystąpiło ok. 70 organizacji, m.in.: Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Feminoteka, fundacja Rodzić po Ludzku oraz Ogólnopolski Strajk Kobiet.

d32uo61

Powstaje "czarna księga". Co w niej będzie?

Będą monitorować zmiany prawa dotyczące praw kobiet i pilnować przestrzegania zapisów konwencji antyprzemocowej. Powstanie również lista ginekologów powołujących się na klauzulę sumienia.

Pod koniec roku pokażą Polakom "czarną księgę, w której będą przykłady łamania praw kobiet. - Atmosfera w ostatnich miesiącach tak zgęstniała, że coraz więcej osób jest za liberalizacją przepisów i dziś jest to jeden z naszych oficjalnych postulatów - wyjaśnia Przyłuska.

Wielka Koalicja za Równością i Wyborem. To nowy KOD?

Koalicja kobiet na pewno jest sporą konkurencja do szarganego konfliktami KOD-u. Ostatnio lider kapeli grającej na wiecach Komitetu został oskarżony o handel kobietami.

Okazało się, że część pieniędzy wpłacanych w czasie publicznych kwest nie trafiło na konto KOD, wciąż brakuje też większości protokołów ze zbiórek.

d32uo61
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32uo61
Więcej tematów