Trwa ładowanie...

Wielka Brytania: dowody o roli Rosji w zabójstwie Litwinienki pozostaną tajne

Dowody świadczące o tym, że za dokonanym w listopadzie 2006 roku w Londynie zabójstwem byłego agenta KGB i FSB Aleksandra Litwinienki stała Rosja, pozostaną w większości utajnione - poinformował sędzia prowadzący postępowanie w tej sprawie.

Share
Wielka Brytania: dowody o roli Rosji w zabójstwie Litwinienki pozostaną tajne
Źródło: AFP, fot: Martin Hayhow
d3rc8xf

Mocno zaangażowany w publiczne krytykowanie Kremla Litwinienko zmarł w wieku 43 lat wskutek zatrucia podanym mu podstępnie w herbacie radioaktywnym polonem, o co na łożu śmierci oskarżył Władimira Putina. Rosja konsekwentnie zaprzecza, by miała cokolwiek wspólnego z jego zgonem.

Przy otwarciu przed londyńskim sądem High Court postępowania mającego wyjaśnić okoliczności śmierci Litwinienki sędzia-przewodniczący Robert Owen powtórzył swą deklarację, że w posiadaniu brytyjskiego rządu są materiały, wskazujące na odpowiedzialność Rosji. Jak zaznaczył, chodzi tutaj o "sponsorowane przez państwo zabójstwo" oraz o "miniaturowy atak nuklearny na ulicach Londynu".

Brytyjska prokuratura twierdzi, że dysponuje wystarczającymi dowodami, by postawić zarzuty zabójstwa byłym agentom KGB Andriejowi Ługowojowi i Dmitrijowi Kowtunowi. Byli oni wraz z Litwinienką w londyńskim hotelu, gdzie - jak sądzi brytyjska policja - podano mu herbatę z polonem. Moskwa odmówiła ich ekstradycji do Wielkiej Brytanii.

d3rc8xf

Jak powiedział sędzia Owen, rządowe materiały wyraźnie wskazują na odpowiedzialność państwa rosyjskiego za śmierć Litwinienki, ale są one "na tyle drażliwe", że większość z nich nie będzie mogła zostać ujawniona i niektóre z ustaleń śledztwa pozostaną tajne. Obiecał jednocześnie, że przedstawi publicznie swe wnioski na temat roli Rosji w zabójstwie.

Owen zaznaczył ponadto, że dochodzenie nie ma na celu ustalenia, czy brytyjskie służby specjalne mogły zapobiec uśmierceniu Litwinienki, gdyż nie uznawano go za osobę szczególnie zagrożoną.

d3rc8xf

Podziel się opinią

Share
d3rc8xf
d3rc8xf
Więcej tematów