Większość Polaków zaniepokojona konfliktem w Libanie
Rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie
poważnie niepokoi Polaków. Według 71% respondentów CBOS,
konflikt w Libanie stanowi zagrożenie dla pokoju na świecie,
odmienną opinię wyraża 17% pytanych. Zdania w tej kwestii nie
ma 12% Polaków.
28.08.2006 | aktual.: 28.08.2006 13:57
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że 70% respondentów za nieusprawiedliwione uznaje podjęte przez Izrael działania mające na celu zniszczenie baz Hezbollahu w Libanie. 42% spośród nich uważa akcję Izraela za "całkowicie nieuzasadnioną", a 28% - za "raczej nieusprawiedliwioną".
Izraelską operację wojskową za usprawiedliwioną uznaje 14% Polaków. Niemal tyle samo - 16% - nie ma opinii w tej kwestii.
Sondaż przeprowadzono na początku sierpnia, jeszcze przed przyjęciem przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji nakazującej obu stronom przerwanie działań wojennych.
Zdaniem dwóch na trzech ankietowanych przez CBOS, raczej nieusprawiedliwione byłoby zajęcie przez wojska izraelskie części lub całości terytorium Libanu w celu zapobieżenia atakom z tego kraju. Odmiennego zdania jest 11% respondentów; niemal co czwarty - 23% - nie ma zdania na ten temat.
Połowa Polaków uważa, że do Libanu powinny zostać wysłane siły międzynarodowe, które mogłyby powstrzymać walki pomiędzy Izraelem a Hezbollahem. Przeciwnych temu jest 31% pytanych, a co piąty - 19% - nie ma zdania. Wśród organizacji, które - zdaniem naszych rodaków - powinny wysłać międzynarodowe siły do Libanu, najczęściej wymieniano: ONZ (25%), NATO (14%) i Unię Europejską (5%).
Według 28% respondentów, siły międzynarodowe powinny być wysłane do Libanu, a w ich skład powinni wejść także żołnierze polscy; 17% pytanych opowiada się za wysłaniem sił międzynarodowych, jednak bez udziału Polaków.
Sondaż przeprowadzono w dniach 4-7 sierpnia na liczącej 952 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.