Trwa ładowanie...

Mocne słowa Tuska w Gdańsku. "Panie Kaczyński, wyjdź z tej jaskini"

Donald Tusk podczas wiecu na Długim Targu w Gdańsku ostro uderzył w Jarosława Kaczyńskiego. Szef Platformy Obywatelskiej wyzwał prezesa PiS na pojedynek na argumenty. - Stań ze mną twarzą w twarz na udeptanej ziemi - apelował Tusk.

Share
Mocne słowa Tuska w Gdańsku. "Panie Kaczyński, wyjdź z tej jaskini"
Mocne słowa Tuska w Gdańsku. "Panie Kaczyński, wyjdź z tej jaskini" Źródło: PAP
d2qwybz

- Jestem bardzo wzruszony, że mogę stanąć na Długim Targu, w moim mieście. Gdańsk to przecież nie tylko to ukochane Polaków miejsce, ale to dla mnie, osobiście, cała moja historia. Moi przodkowie i moi wnukowie - zaznaczył Donald Tusk na wiecu Platformy Obywateskiej.

Donald Tusk w Gdańsku. Przypomniał o Pawle Adamowiczu

Jak podkreślił lider PO, Gdańsk to dla niego także pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu. - Pamiętajmy o pierwszym najważniejszym przykazaniu. Jesteśmy tu po to, by dzielić się dobrem i solidarnością - mówił.

d2qwybz

Donald Tusk przypomniał też o trudnych czasach PRL. - Moi koledzy nie mieli wątpliwości, czego chcą, że są to elementarne i gdańskie wartości - zaznaczył Tusk. - Dziś, gdy patrzę, co PiS chce zrobić z tymi wartościami, wierzę, że z Gdańska może pójść dobry przekaz. Jestem tu po to, by podkreślić, że te wartości mogą wrócić. Nigdy Europa nie była tak polska, jak dzisiaj i nigdy Polska nie była tak europejska, jak teraz - dodał były premier.

Wiec Tuska w Gdańsku. Relacja na żywo

Donald Tusk ostro. PiS wprowadza "ruski ład"

W opinii lidera PO, władza używa słowa "suwerenność", myśląc o tym, jak rządzić społeczeństwem. Jak zaznaczył Tusk, władzy PiS w gardle stają wartości, o które walczyła "Solidarność".

Były premier przywołał też anegdotę z ostatnich dni, gdy spotkała go jedna z sąsiadek. Ta miała zapytać go o politykę rządu Prawa i Sprawiedliwości. Jak zaznaczył Tusk, odpowiedział on, że "PiS wprowadza 'ruski ład'".

d2qwybz

- To, że ta agenda PiS-u jest tak podobna do tego, co Putin robi w swoim kraju, może oznaczać, że mają oni podobne "wschodnie poglądy". Jest jednak drugi powód: w ostatnich dniach ukazały się dokumenty, według których Putin de facto "zainstalował prezydenta" Stanów Zjednoczonych - zaznaczył.

- Ten rosyjski porządek, ten ruski ład, to także kompletna niezdolność rozwiązywania problemów. Władza pisowska coraz lepiej panuje nad ludźmi, ale nie panuje nad problemami - dodał szef PO. Tu Donald Tusk odwołał się do ostatniego skandalu związanego z Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio.

Długa lista błędów PiS. Donald Tusk: Upodlili Kościół

- Zobaczcie, jaka to jest przerażająca metafora naszego losu. Wszyscy Polacy potrafią ciężko pracować, od 30. lat budujemy naszą piękną ojczyznę, a przez jedną władzę to wszystko w chwilę może zostać zniweczone. Bo myślą wyłącznie o sobie - podkreślił polityk.

Szef Platformy wyliczył tu niespełnione obietnice rządu PiS. To m.in. nowy blok elektrowni w Turowie, który w ostatnim czasie miał awarię, a także budowa miliona elektrycznych aut.

d2qwybz

- Nikt tak bardzo nie przyczynił się do zniszczenia Kościoła w Polsce, jak PiS w ciągu sześciu lat. Komuniści nie dali rady przez czterdzieści. Z partią, w którą zamienili Kościół, nie chcemy mieć nic wspólnego. Upodlili tę instytucję - dodał Donald Tusk.

Donald Tusk ostro o relacjach z USA. Mocne słowa o prezydencie

Polityk odniósł się też do problemów w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. - Mówili, że są tak bardzo proamerykańscy. Już nie chcę mówić, bo to aż przykro było patrzeć, ale to, co nam zostanie w oczach z tych "świetnych relacji", to wielki wysiłek polskiego prezydenta, żeby zrobić sobie fotkę między toaletą a windą - powiedział Donald Tusk.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej mówił też o wyzwaniach, które stoją przed Polską oraz innymi państwami świata w najbliższych latach. Na pierwszym miejscu postawił katastrofę klimatyczną, którą powiązał również z pandemią koronawirusa. Na drugim miejscu znalazła się walka z cyberprzestępczością.

- Nie możemy być w tym sami, wiedzą to nawet największe mocarstwa ze Stanami, Chinami i Rosją na czele. Musimy też nabywać kompetencje przyszłości, potrzebujemy młodych ludzi z tymi kompetencjami - tłumaczył Donald Tusk.

d2qwybz

Mówiąc o zbliżającej się katastrofie klimatycznej, Tusk uderzył też w rząd Mateusza Morawieckiego. - Ich władza zrobiła 11 razy mniej wałów przeciwpowodziowych. Oni zablokowali wszystkie inwestycje, jeżeli chodzi o infrastrukturę wodną. Można później jeździć i z zatroskaną miną patrzeć na to, jak zalało kolejne domy, jednak zadaniem premiera nie jest jeżdżenie tam, gdzie stało się nieszczęście, ale zapobieganie temu nieszczęściu - podkreślił szef PO.

Tusk do Kaczyńskiego: Wyjdź z tej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz

Donald Tusk ostro wyraził się też na temat Jarosława Kaczyńskiego. - Nie ma lepszego fachowa od dzielenia ludzi, narodu polskiego, niż Jarosław Kaczyński. To udało mu się mistrzowsko w ciągu tych sześciu lat - zaznaczył.

- Panie Kaczyński, wyjdź z tej swojej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz na udeptanej ziemi, wymieńmy się argumentami. Zostaw ludzi w świętym spokoju. Chcesz walki na prawdziwe argumenty? Wyjdź z jaskini, nie bój się, nie wstydź - podkreślił były premier.

Wiec Donalda Tuska. Tłumy takie jak w 2019 i 2020 roku

Spotkanie z udziałem Donalda Tuska przyciągnęło tłumy popleczników Platformy Obywatelskiej. Podobne emocje i rozradowanie widziane było w Gdańsku prawie równo rok temu - w czasie wiecu wyborczego Rafała Trzaskowskiego, który starał się o fotel prezydenta Polski.

d2qwybz

Tusk, co widać w naszym materiale wideo, zapełnił Długi Targ swoimi sympatykami już po raz drugi. Podobne tłumy i emocje towarzyszyły mu w czasie jego wystąpienia z okazji 30-lecia pierwszych wolnych wyborów, które miało miejsce w 2019 roku.

Gdańsk nie zawiódł. Tusk ściągnął tłumy po raz drugi

Platforma Obywatelska na Pomorzu. Ofensywa polityczna

Mimo że do wyborów parlamentarnych jeszcze szmat czasu, to na Pomorzu w poniedziałek 19 lipca czuć jest wyraźną ofensywę wyborczą Platformy Obywatelskiej.

Wiec z udziałem szefa PO Donalda Tuska to zwieńczenie wielu wydarzeń, które miały miejsce w poniedziałek. W ramach akcji "Kierunek Przyszłość" politycy Platformy pojawili się m.in. w Rumi, Słupsku, Ustce, Chojnicach, a także Malborku.

d2qwybz

Jak informowaliśmy w Wirtualnej Polsce, 19 lipca rano miała też miejsce konferencja w Gdańsku z udziałem byłego lidera Platformy Obywatelskiej - Borysa Budki, który w mocnych słowach odniósł się do wypowiedzi marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która przyznała podczas spotkania z wyborcami, że zwolennicy opozycji nie powinni sięgać po programu społeczne, takie jak 500 plus, które zostały wprowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2qwybz

Podziel się opinią

Share
d2qwybz
d2qwybz
Więcej tematów