PolskaWidowisko na 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca na festiwalu Malta w Poznaniu

Widowisko na 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca na festiwalu Malta w Poznaniu

• 17 czerwca rozpocznie się 26. Malta Festival Poznań
• W ciągu 12 dni odbędzie się 241 wydarzeń: spektakle, koncerty, pokazy filmów, spotkania, warsztaty i panele dyskusyjne
• Festiwal zakończy widowisko multimedialne "Ksenofonia. Widowisko Czerwiec '56" w reżyserii Jana Komasy

Widowisko na 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca na festiwalu Malta w Poznaniu
Źródło zdjęć: © WP | Zenon Kubiak
Zenon Kubiak

Trudno wyobrazić sobie lato w Poznaniu bez festiwalu Malta, który w tym roku odbędzie się już po raz 26. W tym roku rozpocznie się on 17 czerwca od kolorowej parady muzyków, tancerzy i aktorów na ul. 27 grudnia. Widowisko odwoływać się będzie do hinduistycznego święta Holi, w czasie którego uczestników parady obrzuca się kolorowym proszkiem - to akcent znany już poznaniakom z takich imprez jak Festiwal Kolorów czy bieg Color Run.

Będzie to barwny i głośny początek Malty, której tegoroczny idiom to "Paradoks widza". Kuratorem całego festiwalu jest Lotte van den Berg - Holenderka uważana za jedną z najoryginalniejszych i najbardziej uznanych artystek europejskiego teatru. Malta Festival Poznań 2016 będzie pierwszą okazją, by zapoznać się z jej twórczością w Polsce.

- Od lat zabiegaliśmy o to, aby mogła być gościem Malty, więc kiedy w tym roku wreszcie okazało się to możliwe, postaraliśmy się, by jej udział miał szerszy charakter. Zgodziła się zostać kuratorką całego festiwalu i zaprosiła do Poznania kilku artystów - mówi Michał Merczyński, dyrektor festiwalu Malta.

W Poznaniu będzie można zobaczyć jeden z najbardziej znanych spektakli van den Berg "Wasteland" inspirowany prozą J. M. Coetzee'go, a także trwający osiem dni cykl "Building conversations" - niezwykły projekt artystyczno-społeczny, który artystka rozwija od kilku lat. Widzowie stają się w nim aktywnymi uczestnikami - aktorami i reżyserami serii rozmów, które cechuje wolność, brak hierarchii i wspólne dążenie do stworzenia w rozmowie wspólnych płaszczyzn porozumienia. W programie znajdą się także projekcje spektakli i akcji site-specific autorstwa Lotte van den Berg oraz wybranych przez nią filmów podejmujących tematykę idiomu.

- Punktem wyjścia jest dla mnie relacja między aktorem, świadkiem i widzem. Czy ważne jest rozróżnienie tych poszczególnych ról, tych różnych sposobów uczestnictwa? Szczerze mówiąc, sama teraz tego nie wiem - mówi Lotte van den Berg.

Najważniejszym wydarzeniem festiwalu będzie widowisko multimedialne "Ksenofonia. Widowisko Czerwiec '56", które zostanie zaprezentowane 28 czerwca na placu Mickiewicza, czyli dokładnie w 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca. Reżyserii widowiska podjął się Jan Komasa, reżyser głośnych filmów "Sala samobójców" i "Miasto 44".

- Do tej pory wzbraniałem się przed reżyserią teatralną, ale wiedziałem, że to nieuniknione. Rok temu już miałem odmówić tej propozycji, ale pomyślałem, że może warto o tych wydarzeniach sprzed 60 lat opowiedzieć międzynarodowym językiem tańca, który jest zrozumiały pod każdą szerokością geograficzną. Zaproponowałem balet, który odda ducha rewolucji - wyjaśnia Komasa.

Widowisko ma zachwycać nie tylko choreografią, ale także muzyką, którą przygotuje zespół Kwadrofonik.

- Oprócz nas na scenie pojawi się też kwartet smyczkowy, ale w widowisku pojawi się nawet techno, bo traktujemy muzykę jako wielki zbiór emocji, a każdy jej gatunek wyraża jakieś uczucie, energię - wyjaśnia Miłosz Pękala z zespołu Kwadrofonik.

Widowisko odbędzie się 28 czerwca o godz. 22 na placu Mickiewicza i wstęp na nie będzie bezpłatny. Organizatorzy spodziewają się 20-25 tysięcy widzów.

Innym wielkim wydarzeniem festiwalu będzie z pewnością spektakl "Orchidee" - najnowsza produkcja Compagnii Pippo Delbono, która po kilku latach znów pokaże się poznańskiej publiczności. W poprzednich latach każdy spektakl grupy teatralnej, którą tworzą osoby upośledzone umysłowo był wielkimi wydarzeniem poznańskiego festiwalu.

Jednak Malta to nie tylko spektakle, lecz także seanse filmowe, warsztaty i koncerty, które będą się odbywać w różnych zakątkach miasta. Sercem festiwalu będzie jednak - podobnie jak w ostatnich latach - plac Wolności, gdzie przez 12 dni festiwalu zawsze będzie działo się coś ciekawego.

Łącznie w ramach festiwalu zaplanowano aż 241 różnych wydarzeń w 58 różnych lokalizacjach, w których weźmie udział blisko 800 artystów z ponad 20 krajów.

Bilety na pojedyncze spektakle kosztują 15 zł. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.malta-festival.pl.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)