Trwa ładowanie...

Widać to już, jak na dłoni. Kijów ruszył z potężną siłą

Od kilkudziesięciu godzin trwają dyskusje, czy Kijów ruszył z wyczekiwaną kontrofensywą. W nocy z 7 na 8 czerwca Ukraina prowadziła operacje na co najmniej trzech odcinkach frontu, co może potwierdzać wskazaną tezę. Analitycy Instytutu Badań nad Wojną nie mają wątpliwości, że rozpoczęła się ważna faza wojny.

Ukraińcy kontratakują; w obwodzie donieckim z lokalnymi sukcesami, w zaporoskim natrafili na skuteczną obronę Rosjan.Ukraińcy kontratakują; w obwodzie donieckim z lokalnymi sukcesami, w zaporoskim natrafili na skuteczną obronę Rosjan.Źródło: PAP, fot: AA/ABACA
d1rz5v2
d1rz5v2

ISW odnotowuje, powołując się na stronę ukraińską, że w rejonie Bachmutu Ukraińcy przeszli od obrony do ataku i posunęli się do przodu w mieście o ok. 200 m, a na jego obrzeżach o niemal 2 km.

Pierwsze sukcesy ukraińskiej kontrofensywy

Według ISW siły ukraińskie odniosły lokalne sukcesy taktyczne w zachodniej części obwodu donieckiego. Dodatkowo przeprowadzone zostały działania ofensywne na zachodzie obwodu zaporoskiego, jednak najwyraźniej (w chwili publikacji materiału) nie przyniosły one postępu.

d1rz5v2

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Potężna moc artylerii. Pociski, które zmieniły przebieg wojny

Według ISW Rosjanie na odcinku zaporoskim bronili się w dobrze zorganizowany sposób i w efekcie mieli odzyskać wcześniejsze pozycje. Ośrodek odnotowuje też, że Ukraińcy najprawdopodobniej stracili w czasie tych walk pojazdy wojskowe pochodzące z zachodnich dostaw. ISW zaznacza, że straty po stronie ukraińskiej są nieuniknione i nie przesądzają one o przebiegu kontrnatarcia. "Nie należy przesadzać w ocenie wpływu początkowych strat zachodniego lub jakiegokolwiek innego sprzętu, zwłaszcza gdy chodzi o działania mające spenetrować umocnione pozycje obronne" – zaznaczono.

ISW: Kijów nie wykorzystał dotąd swoich pełnych możliwości

"Ukraińskie ataki w zachodniej części obwodu zaporoskiego nie reprezentują pełnych zdolności ukraińskich w trakcie obecnej kontrofensywy" – ocenił ISW, zaznaczając, że Ukraina jest zdolna do prowadzenia skoordynowanych i efektywnych operacji przy użyciu wielu brygad zmechanizowanych, co udowodniła w trakcie kontrofensywy w obwodzie charkowskim we wrześniu ubiegłego roku, jeszcze przed dużymi dostawami zachodniego sprzętu i dodatkowym szkoleniem.

"Kontrofensywa będzie prawdopodobnie złożona z wielu elementów o różnej skali, w tym lokalnych ataków, i pomniejsze przedsięwzięcia nie reprezentują maksymalnych zdolności" – wskazano.

Ukraina miała sformować przed kontrofensywą dodatkowe siły ok. 12 brygad, w tym dziewięciu wyposażonych w zachodni sprzęt. ISW ocenia, że na obecnym etapie zaangażowano zaledwie część tej dużej rezerwy, w związku z czym nie należy na tym początkowym etapie wyciągać pochopnych wniosków co do potencjału kontrofensywnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1rz5v2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1rz5v2
Więcej tematów